neděle 25. října 2020 Beáta

Koronavirem se v kraji za týden nakazilo 127 lidí. Onemocněli i lidé po rodinné oslavě

Koronavirem onemocnělo za poslední týden 127 lidí z Vysočiny, o týden dřív byla nemoc covid-19 potvrzená u 70 lidí. Od začátku pandemie se nakazilo 702 lidí s trvalým bydlištěm na Vysočině. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví. Se stoupajícím počtem nemocných se začala Vysočina mezi kraji výrazně propadat v relativní nemocnosti. Nižší nemocnost už je v sedmi krajích včetně sousedních Jihočeského a Jihomoravského.

Na 100 tisíc obyvatel má Vysočina přes 137 nakažených. Nejlépe v republice je na tom Jihočeský kraj, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 99,21 nakažených. Nejvyšší nemocnost je v Moravskoslezském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá takřka 450 nakažených.

Podle Jiřího Kose, ředitele sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice, čísla v uplynulém týdnu výrazně zvýšilo rozšíření nákazy mezi jihlavskými hokejisty nebo velká rodinná oslava na Ždársku. „Nárůsty jsou spojené s větší izolovanou skupinou a pak je tam běžný rozptyl," řekl Jiří Kos.

Podle manažera HC Dukla Jihlava Jiřího Jungwirtha se nákaza týkala mládežnických skupin. Potvrdila se u 21 hráčů a čtyř trenérů. Testy už prošlo mužstvo dorostu a starších žáků. Někteří junioři ještě na výsledky čekají. Testováno bylo asi 90 lidí. Mužstva jsou v karanténě. „Tři mužstva spadla kompletně do karantény, prvním končí už 1. září," řekl Jiří Jungwirth.

Testy prošlo přes 20 tisíc lidí 

Hygienici na Vysočině podle Kosa zruší k 1. září mimořádné opatření vydané pro kraj, které mimo jiné nařizovalo nošení roušek ve zdravotnických zařízeních včetně lékáren. Nahradí je opatření platná pro celou republiku.

Od března už nechali hygienici na Vysočině testovat přes 20 tisíc lidí. Denní počty testovaných v posledním týdnu vzrostly. V posledních dvou dnech jich bylo 251, respektive 290. V neděli 23. srpna se podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) testovalo dokonce 326 lidí. V souvislosti s tím začala krajská nemocnice v Novém Městě na Moravě zařizovat nový systém testování. Do dvou měsíců by mohla hodnotit až 100 vzorků denně. S testováním začala v dubnu, kdy mohla hodnotit jen osm vzorků denně. Současné kapacity v celém kraji zvládnou asi 460 vzorků denně.

Podle údajů krajské hygienické stanice se nyní na Vysočině s covidem-19 léčí 194 lidí. V souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji 14 lidí, většinou klientů jihlavského Alzheimercentra, které s koronavirem bojovalo asi před měsícem, nebo domova v Břevnici na Havlíčkobrodsku, kde se koronavirus rozšířil v březnu.

V Česku se od začátku pandemie do dneška potvrdila nemoc covid-19 u 23.300 lidí, vyléčilo se už 17.190. V souvislosti s touto nemocí zemřelo 418 lidí.

Potvrzené nákazy na Vysočině
Havlíčkobrodsko 192
Jihlavsko 208
Pelhřimovsko 55
Třebíčsko 96
Žďársko 117
Celkem 668
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 460
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 14

Zdroj: Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina, 27.8.2020 18:15

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, covid-19, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.