úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Obrovskou výhodou strolleringu je, že nemusíte shánět hlídání, říká lektorka Pavlína Šťastná

Důkazem, že maminky na mateřské a rodičovské dovolené mohou být i s dětmi velmi aktivní, je lektorka Pavlína Šťastná. Ta v krajském městě vede druhým rokem cvičení s kočárky neboli strollering. Tato čtyřiatřicetiletá maminka dcery Báry vystudovala tělocvik a němčinu na pedagogické fakultě v Hradci Králové. Do svých 18 let se věnovala judu, poté rekreačně hned několika sportům. Po studiu vysoké školy Pavlína Šťastná odjela do zahraničí, kde se úplnou náhodou dostala do jedné lyžařské školy. Výuka lyžování dětí i dospělých ji baví dodnes. Úplnou náhodou se díky své dceři dostala i ke strolleringu, o němž jsem si s ní povídala.

Můžete nám cvičení s kočárky neboli strollering představit? Kam sahají jeho počátky?

Strollering je fitness program určený pro rodiče na mateřské dovolené. Základním prvkem je rychlá sportovní chůze, při které se dbá na správnou techniku, správné dýchání a správné držení těla. Sportovní chůze je dále doplněna o kardio cviky, cviky protahovací a posilovací, které jsou zaměřeny především na problematické partie ženského těla. Obrovskou výhodou strolleringu je to, že nemusíte shánět hlídání. Děti jsou součástí každé lekce. Autorkou strolleringu je Edita Berková, první svou lekci uspořádala v roce 2010.

 Jak vy osobně jste se ke cvičení s kočárky dostala?

Ke strolleringu jsem se dostala úplně náhodou. Měla jsem ponětí o tom, že nějaké cvičení s kočárky existuje, ale víc jsem se o něj začala zajímat, až když Báře (dcera Pavlíny Šťastné, pozn. autora)  bylo 14 měsíců. Přesně si pamatuji tu chvíli. Byl srpen odpoledne a já měla doma takovou tu krizi maminky na mateřské, chtěla jsem víc sportovat, toužila jsem po tom ten každodenní stereotyp změnit, seberealizovat se,  ne jen přebalovat, krmit, uspávat a procházet se bez duše s kočárkem po parku. A pak najednou takový ten „flash“  -  ty jo, vždyť existuje nějaké cvičení s kočárky... A bylo vymalováno (smích).  Zasedla jsem k internetu, rezervovala jsem si místo na školení, za dva dny jsem jela na kurz a za další dva týdny jsem už vedla svoji první lekci v Jihlavě.

Můžete mi popsat, jak taková lekce strolleringu probíhá? Co vše je ke cvičení třeba?

Moje hodina strolleringu probíhá po každé jinak, to je můj cíl, aby lekce nebyly stejné. Hodiny vlastně nikdy nejsou stejné, díky našim dětem (smích). Lekci mám rozdělenou na několik fází. Tou první je náš rituál - děti ho mají rády a umí ho lépe než maminky (smích). Poté se zahřejeme, což zahrnuje sportovní chůzi a kardio cviky. Po zahřátí je na řadě takzvané cooldown, což je celkové zklidnění, pomalejší chůze, různé pohybové říkanky upravené pro dospělé. Následuje dynamický strečink, a tou nejdůležitější fází je hlavní část hodiny, která mívá různý průběh. Posilujeme problematické ženské partie s využitím terénu, cvičíme na podložkách, u kočárků, provádíme kruhový trénink, tabata (kardiovaskulární trénink, který prokazatelně zlepšuje výkonnost a fitness ve velmi krátkém čase – 14 minut, pozn. autora), core (trénink je zaměřen na procvičení a posílení svalů hlubokého stabilizačního systému, které nevědomky používáme každý den, pozn. autora) nebo třeba tancujeme s dětmi v náručí. Na závěr provádíme statický strečink a rozloučíme se. Pokud na lekci přijdou děti, které už v kočárku moc nechtějí být, tak i pro ně mám připraveno speciální cvičení.
A co je třeba s sebou? Skoro nic, snad jen elán (smích), podložka, dostatek pití a vše potřebné pro dítě. Veškeré posilovací pomůcky beru s sebou já.

 V teplém období cvičíte venku, v zimě se přesouváte dovnitř. Co vám osobně více vyhovuje?

Cvičíme celoročně venku. V zimním období zařazuji do programu cvičení v tělocvičně. Více mi vyhovuje cvičení venku na čerstvém vzduchu, ale je pravda, že když v zimě není optimální počasí, tak se rádi schováme do tepla. 

Jak často cvičíte?

Cvičíme dvakrát až třikrát týdně. O prázdninách jsme nacvičovaly sestavu na dance strollering, to jsme se setkávaly i čtyřikrát do týdne.

 Kolik maminek vám průměrně chodí na cvičení?

Nejčastěji „strolleringuje“ osm až dvanáct maminek.

Cvičíte i někde dál, kromě Jihlavy? A jaké další akce se „strollmaminkami“ pořádáte?

Já osobně cvičím jen v Jihlavě. Kromě cvičení s maminkami podnikáme různé akce a výlety, projížďky na koních, na podzim jsme pouštěly draky a opékaly špekáčky, a naší již pravidelnou akcí je takzvaný coffee strollering. Ten zahrnuje 45 minutové intenzivní cvičení a pak jdeme společně na kávu nebo třeba společně i s dětmi poobědváme.

Po celé České republice tento rok proběhne již pátý ročník Závodů kočárků. V Jihlavě se koná v lesoparku Heulos. Řekněte mi o tom více... Také mě zajímá, jak moc je takový závod organizačně náročný?

Ano, letos proběhne závod v Jihlavě již potřetí. Závodí se po celé České republice ve stejný den a stejný čas. Výtěžek z akce jde na charitativní účely, v loni jsme vybranou částkou podpořili Nemocnici Jihlava, konkrétně novorozeneckou JIP. Stejně tak tomu bude i tento rok. Hlavní myšlenkou je motivovat maminky na mateřské a rodičovské dovolené a ostatní členy rodiny k pravidelnému pohybu a sportu.

Hlavní kategorií je chůze s kočárkem o délce trati 100 kroků, dále zde probíhají různé sportovní soutěže pro děti. Tento rok zařadíme do hlavní soutěžní disciplíny také samotné děti. Co se týče organizace před samotným dnem, tak je to vše v mé kompetenci. Nemůžu říct, že by to bylo zadarmo, ale dá se to zvládnout. Když člověk ví, co chce a jak to chce, pak je všechno jednodušší (smích). Co se týče samotných závodů, tak tam potřebuji pomoct. V den konání soutěže mi u samotného závodu pomáhá šest lidí. Na organizaci doprovodného programu se podílí zhruba pět osob.

„Strolleringují“ také tatínci?

Sem tam se nějaký tatínek objeví, ale pravidelně nechodí žádný. Cviky jsou určeny vyloženě pro ženy.

Foto Jihlavská Drbna, soukromý archiv Pavlíny Šťastné

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.