Milan Píš po ukončení magisterského studia teologie v Banské Bystrici působil ve sboru v Českých Budějovicích a poté jako misijní pracovník v Českém Krumlově. Následně přijal pozvání účastnit se na aktivitách Biblického teologického semináře, který působí ve Starém Pelhřimově.
Pracoval jste jako misijní pracovník v Českém Krumlově. Co Vás přivedlo do Pelhřimova?
Do Pelhřimova nás přivedlo pozvání připojit se k práci na Biblickém teologickém semináři od ředitele BTS Vladislava Donáta. V tu dobu jsem na semináři učil externě a dojížděl jsem jednou týdně.
Čemu se v Biblickém teologickém semináři věnujete?
Chceme, aby se lidé znovu nadchli pro Boha, aby ho lépe poznali, a to není možné bez znalosti „jeho knihy“. Proto je u nás stěžejní znalost a výklad Bible. Za tímto účelem nabízíme několik studijních programů, pořádáme konference na různá teologická i praktická témata, vydáváme biblicky zaměřenou literaturu a další pomůcky ke studiu Bible, a sloužíme v místních církvích.
Máte hodně studentů?
Momentálně máme kolem 80 studentů.
Podílíte se také na fungování zajímavého klubu Sedmička, který provozuje Nezávislý křesťanský sbor. Jaké jsou jeho aktivity?
Sedmička je volnočasový klub, který stojí na křesťanských hodnotách. Jeho cílem je nabídnout smysluplné využití volného času všem zájemcům z našeho společenství. Mezi naše pravidelné aktivity patří angličtina pro nejmenší, konverzační angličtina, kreativní večery pro dámy, kurz kreslení a cestopisné přednášky. V létě pak pořádáme naše dnes již pravidelné akce, tedy English camp a Basketbalový kemp s týmy z USA. Považujeme za důležité dělat něco pro lidi v našem okolí a být tak plnohodnotnou součástí naší komunity.
Z Ameriky k Vám také jezdí desítka významných amerických profesorů, misionářů a pastorů coby hostující vyučující. Je to zřejmě skvělá zkušenost i spolupráce?
Můj kolega, pan Donát, studoval v Americe i se svojí manželkou a během studia získali přátele v řadách studentů i profesorů, kteří s námi dnes při těchto a dalších aktivitách spolupracují. Dávají svůj čas, dovednosti i vlastní finance, aby nám pomohli s šířením křesťanství v naší zemi.
Nedávno jste také realizovali výstavu k výročí 400 let Bible kralické. Jaká byla odezva?
Odezva překonala naše představy. Během těch dvou týdnů ji navštívilo více než 1200 lidí. Školám jsme v rámci výstavy nabídli přednášky o vzniku Bible Kralické a přednášku o Bibli. Měli jsme půjčený originál Bible Kralické z roku 1613 od Jednoty Bratrské. Navštívilo nás kolem 700 studentů. Jsme rádi, že lidé dokázali tento klenot ocenit.
Věnujete se i publikační činnosti. Jaké knihy vydáváte? Máte nějaký ediční plán?
Ano je to jedna z oblastí, které se věnujeme, a rádi bychom se jí věnovali více. Momentálně máme rozpracovaných několik knih pro různé cílové skupiny. Většinou se jedná o knihy, které jsou překládány z angličtiny. Teď máme v tisku malou knížku pro děti. Je to příběh o Noemovi a potopě, a celá je naším vlastním počinem – co se týče ilustrací a převedení textu do veršů, příběh jsme ale nevymysleli, ten je z Bible (smích).
Nedaleko od Pelhřimova je významný Želivský klášter. Spolupracujete s nimi?
Máme dobré vztahy, měli jsme několik setkání a je vzácné, když se potkáte s tak skvělými lidmi, jako s panem opatem Jáchyme Šimkem a jeho zástupcem páterem Tadeášem Spišákem.
Jaký je tedy o Vaše přednášky, knížky i další aktivity, zájem v širší veřejnosti? Říká se o nás, že jsme ateisti. Jak to vnímáte Vy?
Ano říká se to, ale myslím, že to vychází ze statistik. Víra je osobní vztah s Bohem, něco živého, co by se mělo projevit na myšlení a chování člověka. Není to jenom souhlas s nějakým vyznáním. Zápas o skutečnou víru – o osobní poznání Boha – je zápas a rozhodnutí každé generace. A to se nedědí.
Jak lidé podle Vás v současné době vnímají církev obecně?
Lidé se dnes dívají na církev a křesťanství jako na něco překonaného, možná až zbytečného a svazujícího. Na druhou stranu se hrdě hlásí k osobnostem, jako byli Jan Hus a Jan Ámos Komenský, kteří byli hluboce věřící a všechny jejich skutky jako boj za pravdu nebo reforma školství vycházely z jejích osobního vztahu s Bohem a hluboké znalosti Bible. To jednoduché poselství křesťanství je o milování člověka, o oběti, o stvoření něčeho nového. Je to odkaz lásky, lásky, která se obětuje, což v dnešním světě zoufale schází.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.