úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Umělec Vít Kraus: Na osmikilometrovou bílou čáru padnou tři pytle vápna

Již několik let před zahájením Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů lze v ulicích Jihlavy spatřit bílou čáru, jejímž autorem je sedmačtyřicetiletý Vít Kraus z Jihlavy, grafik, performer a momentálně také otec na rodičovské dovolené. Důležitou funkci vrchního „lajnovače“ zastává na festivalu dokumentů již deset let. Tu letošní čáru Vít Kraus „nalajnuje“ zítra, v den zahájení již devatenáctého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.

Jak jste se k této činnosti "lajnovače" vlastně dostal?
Lajnování je živá akce. Vystudoval jsem obor Video a performance na Akademii výtvarného umění při VUT v Brně, u profesora Tomáše Rullera. Během studia  i po něm jsem uskutečnil řadu uměleckých realizací, při nichž jsem považoval za důležitější samotné dějství než výsledný artefakt.

Jak dlouho "lajnujete"?
Projekt Čára začala už před 15 lety v Chebu, a za tu dobu ozdobila různá města v České republice. Pro jihlavský festival dokumentu ji každoročně dělám desátým rokem, začal jsem v roce 2005. Původně nebyla součástí festivalu. Měl jsem v Jihlavě v době festivalu dokumentárních filmů tři menší výstavy a čárou jsem propojil místa jejich konání.
 
Je tohle vaše jediná aktivita na organizaci festivalu, nebo se podílíte ještě na něčem dalším?
Pro festival jsem provedl ještě další nárazové akce, jako například předloni performance v kostýmu kosmonauta. Také dělám pravidelnou interaktivní výstavu na toaletách "O čem sní dívky".

Kolik kilometrů s "lajnovačkou" ujdete?
Účelem festivalové čáry je propojení všech důležitých míst Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů a jeho návštěvníků. A délka čáry v Jihlavě se pohybuje kolem 8 kilometrů.

Kolik vápna celkem spotřebujete?
V Jihlavě na čáru přibližně tři pytle vápna.

Čáry nevedou rovně, je to váš záměr? Je v tom nějaký hlubší smysl?
Čára je environmentální kresba, po které se člověk může projít. Tato cesta v kresbě ho může přivést na různá místa a k různým lidem, myšlenkám, situacím, a třeba i k sobě samému.

Váš tip na vítěze festivalu?
Netuším.

Foto soukromý archiv Víta Krause

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.