Aktuálně

V okolí Kronospanu měřiče ukázaly vyšší hluk. Město nyní řeší, odkud pochází více...

Státní úřednice měla vyřizovat žádosti, místo toho je likvidovala. Zpronevěřila desítky tisíc více...

Drbna historička: Jihlavané za mohutného křiku a troubení útočníky nakonec pobili a přeživší svázali řetězy

Autoři | Foto Poskytl Stanislav Jelínek

Bylo nebylo… Tak můžeme začít pradávnou historii, odehrávající se v Jihlavě před více než šesti sty lety. Psal se rok 1402 a v únoru panovaly kruté mrazy. Právě na svátek opata Gotšalka za jasné noci na neděli 19. února se po městě strhl veliký křik, ryk a troubení. K tomu se brzy sníh kolem minoritského kláštera začal barvit krví. Zakrátko před a za městskými hradbami ležela těla útočníků i obránců. Měšťané na hradbách nad ránem toho dne ubránili město a pobili dost nepřátel.

Pár dní předtím se potajmu sešlo do tuctu rytířů a venkovských šlechticů, kteří nemohli Jihlavany ani vystát. Naplánovali přepadení města a řekli si, že pár měšťanů by mohli rovnou pozabíjet a ještě přijít k penězům.

Začátek příběhu, přeložený z historického díla Mars Moravicus, nebo též Válečná historie Moravy, popisuje důvod přepadení: „Téhož roku 1402 Zikmund z Rokštejna vzplanul nesmírnou záští a hněvem proti Jihlavským, protože se zachovali nedobře k jeho švagrovi Heřmanovi z Bukové. Uvrhli jej totiž pro nějaké zpupnosti, jichž se dopustil ve městě, do obecního vězení, nedbaje jeho urozeného původu.“

A pak se stalo, že Heřman byl po velkých tahanicích a přímluvách samotného markraběte Prokopa propuštěn a v nitru mu hlodala zášť vůči Jihlavanům. Jeho příbuzní Jan, Arnošt a Mikuláš z Leskovců, Jan Sokol z Lamberka, Smil z Dírné, Dětřich ze Studené a řada dalších včetně urozených sousedů se rozhodli pro pomstu. Že město přepadnou, obsadí a vydrancují.

Přepadení Jihlavy v únoru 1402 s výjevy boje mezi útočníky a obránci zobrazuje rozsáhlá nástěnná malba na západní stěně presbytáře kostela Matky Boží. Foto: Stanislav Jelínek

Jak řekli, tak udělali. Světila se tehdy druhá neděle postní, když se v podvečer shromáždili v Třešti pod střechou jednoho ze spiklenců. Na cestu vykročili tak, aby k jihlavskému opevnění došli k půlnoci.

Tiše příčku po příčce zdolali hradby

V malé dolince pod západní částí městských hradeb mráz píchal a bodal do tváří a noční temnota jiskřila sněhem a kusy ledu na hradbách. Členové trestné výpravy ve vší tichosti opírali o kamenné stěny žebříky, které celou cestu nesli s sebou. Tiše příčku po příčce zdolali hradby a jeden po druhém pronikali do kláštera minoritů.

„V čele s nadmíru odvážnými Zikmundem a Sokolem, hodlajíce odtud co nejrychleji vyraziti k obsazení nejprve sousední brány, potom ostatních, i samotného náměstí, jakmile by se dostali všichni dovnitř,“ popsal zahájení útoku historik František Hoffmann. Další ověřené informační zdroje připomínají, že kdo měl moc, mohl si dovolit všechno a v kostce řečeno že „moc a politické zájmy dávaly až nestoudně často přednost násilnému řešení zájmů mocných a bohatých před dobrými mravy.“

Ano, byl to jakýsi módní trend mezi šlechtici. Nejeden urozený pán byl v jedné osobě také lupič a bandita. „Mezi šlechtici, kteří nejvíce napadali města, mnohými výsadami opatřená, vyznamenával se nad jiné Jan z Lamberka, Sokol zvaný a Hynek Jevišovský, příjmením Suchý Čert. Spojencem jejich byl i tehdejší držitel hradu Rokštejna Zikmund. Zříceniny tohoto hradu strmí dosud mezi vesnicemi Přímělkovem a Panenskou Lhotou, Smrčným a Malým jihovýchodně od Jihlavy,“ dočteme se v příslušném dílu Vlastivědy Moravské.

Hluk vícero lidí 

Nyní se vraťme zpátky rovnou do hluboké zimní noci roku 1402 na jihlavské hradby. Část útočníků je uvnitř kláštera, zbytek na žebřících a pod hradbami. Ale mezitím se z předměstí ozvalo volání jakési ženy, která spatřila zástup pochodujících mužů s žebříky. Mnich se ubíral klášterem ke zvonům, aby dal obvyklé znamení k nočním modlitbám, když tu zaslechl z dolního ambitu hluk vícero lidí a spatřil v prostranství četné stíny a množství osob tam stojících a šeptajících mezi sebou.

„Pochopiv, co se děje, ihned vyskočil oknem na ulici a hlasitě křičel, opakuje totéž v ulicích i na náměstí, že ve městě jsou nepřátelé,“ popsal jeden ze střípků mozaiky té noci historik Hoffmann a pokračoval: „Když hluk rostl, a to nejen zásluhou mnichovou, nýbrž také zmateným voláním jiných lidí a stálým zvukem trub, probuzení měšťané nejprve zděšeně pobíhali sem a tam a někteří polonazí se rozutekli. Potom však, vzmuživše se a jakoby znovu nabyvše rozvahy, chopili se zbraní a odvážnější se hnali přímo ke klášteru.“

Obraz jihlavského malíře Gustava Kruma 1402 – Přepadení města zobrazuje útok šlechticů na západní část městských hradeb při minoritském klášteře. Obraz v majetku jihlavského magistrátu

Redaktor František Kameníček z Muzejního spolku Brno v roce 1901 sepsal záznamy pamětníků a další údaje, spojené s přepadením Jihlavy. „Ale na poplašné znamení zvonku kláštera minoritského, za branou ležícího, Jihlavany a stráží byli odraženi tak prudce, že jich bylo 7 pobito a 12 zajato. Mezi nimi Frencin, Boreš a Jan, bratři z Trojovic, Dětřich ze Šumvalda (purkrabí hradu Pirkštejna), mladší Sokol a další. Jihlavané ztratili toliko 4 muže,“ uvedl novinář.

Jak utéct a nalézt bezpečí? 

Nepřátelé v sevření měšťanů se nestarali o nic, než jak utéci a nalézt bezpečí. „Tak vznikla v zahradě lítá seč, pod nebem téměř bezmračným a hvězdami, vysílajícími slabé světlo. Tam se nepřátelé urputně bránili s posledním úsilím. Především jakýsi Havel z Řásné, člen družiny Zikmundovy, který oběma rukama mával ohromným mečem obouručákem s neobyčejnou obratností, zasazoval měšťanům četné rány a dva z nich hrozným úderem zabil,“ přiblížil Hoffmann.

Útočníci byli nakonec směstnáni dohromady a pobiti či zraněni. Měšťané, vyváznuvší z nebezpečenství, se po rozednění shromáždili ve vysokém počtu u kostela a tam Bohu třikrát nejdobrotivějšímu vzdali díky. Na památku šťastné záchrany se více než sto let po události slavil rok co rok Kapří den s velkým shromážděním a průvodem. Každý z kněží ve městě a okolí dostal po tučném kapru a sedmi groších, za něž se tehdy dalo pořídit jídlo na celý den.

Není od věci připomenout, že život v českých a moravských zemích se kolem roku 1400 vyznačoval často zmatky a chaosem. Bohatí a mocní se v té době cítili jako ryby ve vodě a dělali, co se jim zlíbilo, neboť v jejich rybníku nebylo štiky, která by je umravňovala a držela zkrátka. Dodejme, že jihlavský venkov byl rozdroben na velký počet malých šlechtických statků, tvrzí a sídel, jak tomu bylo například v Hybrálci, Kozlově, Bítovčicích, Přímělkově, Kostelci a jinde.

Jihlavští nejbohatší měšťané v době, kdy se přestávaly vyplácet stříbrné doly, skupovali okolní půdu, a to bylo trnem v oku šlechtickým majitelům. Chudnoucí šlechta musela prodávat dědičné majetky opovrhovaným měšťanům, kteří se právě díky nabytému bohatství začali chovat velkopansky, což šlechtice nutilo rvát si vlasy či je rovnou dohánělo k šílenství.

Pernštejnové, Lamberkové, Kunštáti a další

„A tak leckteří vladykové zbavovaní postupně svého majetku, neváhali a nezbývalo jim leckdy také nic jiného, než s mečem v ruce útočit na kupecké výpravy Jihlavských a obírat je o zboží, peníze a ohrožovat na životě. V jejich družinách se objevují příslušníci venkovské i městské chudiny, které řád tehdejší společnosti vyvrhl ze spořádaného života,“ shrnul svého času jihlavský historik Karel Křesadlo.

Dodejme, že v pozadí a někdy i v čele těchto lapkovských družin stáli členové mocných panských rodů jako Pernštejnové, Lamberkové, Kunštáti a další. „Skoro v krystalické podobě se tento stav projevoval na Jihlavsku. Ohrožená důležitá obchodní cesta z německých zemí do Uher, bohatá Jihlava podporovaná Joštem, zadlužení páni a vladykové na straně Prokopově, hrady Rokštejn a Sádek jako sídla nepřátelských šlechticů čili základny lapků v okolí. Nejznámější událostí této takřka nepřetržité domácí války je právě přepadení Jihlavy roku 1402,“ potvrdil svého času historik Křesadlo.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, historička, klášter, útok, Jihlava

Komentáře

Michal Masner

....v roce 1901 sepsal záznamy pamětníků .... Sakra, zvláště těch "mladších," co si ještě pamatovali rok 1402

Pátek, 14. února 2025, 20:12Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.