Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Červená středa je iniciativa, která propaguje víru a toleranci ve společnosti a je solidární s těmi, kteří kvůli svému vyznání čelí útlaku – červena barva je symbolem krve pronásledovaných a utlačovaných věřících.
V Polné se akce na podporu perzekuovaných věřících konala už podruhé. Symboličtější místo pro takovou akci bychom asi hledali těžko. V Polné zažili, jaké to je, když je někdo pronásledován kvůli tomu, k jaké víře se hlásí. Hilsneriáda byla ukázkovým případem a projevem antisemitismu obludných rozměrů.
A antisemitismus bohužel ve světě vidíme i dnes. V Polné jsme si se zástupci tří církví připomněli také děsivé události 7. října, kdy Hamás začal s teroristickými útoky na Izrael, a uctili jsme památku obětí.
V dnešní době vidíme nejenom nárůst antisemitismu, ale také útlak jiných náboženských skupin na mnoha místech světa. Pro nejrůznější autoritáře a diktátory je víra velkým nepřítelem a strašákem. Nenávidí totiž svobodu, kterou víra dává.
Co mě moc těší, je, že se akce zúčastnili jak místní, tak obyvatelé z okolí. Polná symbolizuje místo, kde se během hilsneriády naplno ukázala síla davové nenávisti, ale také dokládá i to, že se našly osobnosti, které se nebály jít proti proudu a dokázaly se nenávisti postavit. Věřím, že bychom si z toho měli dnes brát příklad a měli bychom podporovat ty, kteří jsou kvůli svému náboženství, ale také třeba názorům, barvě pleti či sexuální orientaci pronásledováni či znevýhodňováni.
Citace z díla Elieho Wiesela, přítele Václava Havla, který přežil Osvětim a stal se držitelem Nobelovy ceny, z úst katolického faráře, vzala za srdce. Stejně jako modlitba za zemřelé v hebrejštině od paní Anny Mirjam Wagnerové.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.