St 12. 8. 2026Klára
Doprava

ANKETA: V parkování u Horácké arény radnice problém nevidí, místní mluví o katastrofě

Martin Singr3 minuty čtení31. 1. 2026, 7:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zatímco vedení Jihlavy tvrdí, že parkování při akcích v Horácké aréně funguje bez potíží, část místních obyvatel má opačný názor. Podle nich návštěvníci zaplňují rezidentní zóny a bydlení v okolí arény se mění v každodenní boj o místo.

Včerejší zápas Dukly proti Frýdku-Místku opět přilákal do Horácké arény přes pět tisíc diváků. Návštěvnost je na poměry první ligy astronomická a radnice si dlouhodobě stojí za tím, že parkování problém nepředstavuje. „My obavy neměli, měli bychom je v případě, že by tam vzniklo velké parkoviště, ze kterého by lidé vyjížděli tři čtvrtě hodiny. Takhle čtvrt hodiny po akci v aréně už nikdo není,“ zhodnotil primátor Jihlavy Petr Ryška (ODS a KDU-ČSL) fungování podzemního parkoviště s kapacitou necelých dvou set míst.

Situaci má podle vedení města výrazně zlepšit i plánovaný parkovací dům, který má společnost Icom transport stavět za Billou. Stavba měla už stát, námitky sousedů ji ale zbrzdily. Přesto je podle primátora parkovacích ploch v okolí dostatek. V blízkosti arény je stávající parkoviště za Billou nebo třída Legionářů, kde jsou první dvě hodiny zdarma. Lidé podle něj parkují také u Ferony, za krajským úřadem nebo v Cityparku. „Vím, že do deseti až patnácti minut chůze se místo najde, i když je akce vyprodaná. Dá se popojet i trolejbusem,“ uvedl Ryška.

Pro místní je to prý katastrofa

Místní obyvatelé ale se současným stavem spokojení nejsou. „Parkování v Jihlavě začíná být pro rezidenty naprostá katastrofa,“ sdělil František Brtnický, který se obrátil na redakci Jihlavské Drbny. Podle něj návštěvníci arény parkují ve všech zónách a místní pak nemají kde svá auta nechat. „Navíc nám město Jihlava omezilo parkovací zóny na minimum, takže se stává, že musíme parkovat u nějakého marketu, kde se neplatí, klidně kilometr nebo i víc od bydliště,“ pokračoval Brtnický s tím, že město podle něj pohdrá svými občany.

Sám Brtnický se na magistrát v této věci obrátil, dozvěděl se ale, že cena jeho ročního parkování je nic oproti tomu, co platí návštěvníci. „Přesně to potvrzuje můj názor, že město preferuje návštěvníky, protože to přináší peníze,“ interpretuje odpověď. Zároveň ale přiznává, že nová hala je krásná a město ji zoufale potřebovalo. Na zápasy chodí pravidelně, vadí mu však současná praxe, kdy svozové autobusy objíždějící záchytná parkoviště jezdí většinou prázdné.

Návštěvníci si podle něj totiž zvykli parkovat v modrých zónách. Dlužno dodat, že ne všichni dodržují pravidla. Radnice přitom nezpochybňuje, že během akcí v aréně strážníci rozdají více pokut. Podle primátora je to ale často proto, že jsou lidé schopni zaparkovat prakticky kdekoliv. „V tuto chvíli s parkováním problém není. Mají ho jen ti, kteří přijedou na poslední chvíli a pak u arény zmatkují,“ uvedl Ryška.

Anketa týdne
Považujete parkování v okolí Horácké arény za bezproblémové?
Anketa ukončena
Nevím.5 %
Ne.70 %
Ano, ale mohlo by se vylepšit.7 %
Ano, naprosto.18 %
Celkem hlasovalo 875 čtenářů
Související článek →

Nejlepší je jet s dostatečným časovým předstihem a klidně se k aréně svézt trolejbusem. Je to zdarma. Linka HA sice už skončila, standardní linka H ale objíždí parkoviště po městě a vstupenky do arény platí už dvě hodiny před začátkem akce také jako jízdenka.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
MM
Milan Mazač1. 2. 2026, 19:03
Myslím si, že největší chyba je ta, že se hala nepostavila někde na okraji Jihlavy i s parkovacími místy.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Lesníci na Vysočině čekají kvůli suchu vyšší ztráty u nově vysázených stromkůSpolečnost

Lesníci na Vysočině čekají kvůli suchu vyšší ztráty u nově vysázených stromků

Lesníci na Vysočině čekají kvůli suchu a horku vyšší ztráty hlavně u jarní výsadby. Jaké dopady bude mít toto počasí na lesy, se podle nich ale ukáže až s odstupem.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook