Počasí dnes-1,8 °C, zítra0 °C
Středa 5. února 2025  |  Svátek má Dobromila
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Jak si zlepšit všeobecný přehled? Tyhle tipy vám pomohou

PR článek

Rádi byste si rozšířili své obzory? Přijde vám, že vám mozek leniví? Je to dost možné. Neustále scrollování sociálními sítěmi nemá na náš mozek z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv. Je potřeba se občas se zastavit a aktivně si vyhledat a přijmout informace. Uvidíte, že po nějaké době zjistíte, že budete mít větší přehled.

Pravidelné čtení aktuálních zpráv

Pokuste se každý den přečíst aktuální zprávy z domova a ze světa. Nemusíte si na vše hned dělat svůj názor, spíše se podívejte, co se kde děje. Mohou to být novinky za světa vědy, politické zprávy nebo popkulturní aktuality.

Čím více se zajímáte o současný život, tím více budete v obraze. Lidé, kteří se noří do minulosti se topí v současnosti a nedělá to dobrotu. Buďte otevření a zůstanete navždy mladí. Jakmile se zatvrdíte a nic vás nebude zajímat, ztratíte chuť rozvíjet svůj mozek.

Je důležité si vybrat co nejvíce objektivní zdroje. Mělo by vás zajímat, kdo jaká média vlastní a jestli s nimi souzníte. Doporučujeme se držet dál od veřejných diskuzí, bývají zbytečně agresivní a akorát vás znejistí.

Poslech podcastů a diskuzí

Pokud už vás zajímají názory ostatních, zkuste si poslechnout rozhovory zajímavých osobností. Nechte si otevřenou mysl a nebojte se přijímat různé informace a postupně si z nich utvářet názor vlastní. Máte právo na změnu svého názoru na základě nových poznatků, tak ho využijte. Možná zjistíte, že jste se mýlili a není důvod se stydět. Naopak byste měli mít dobrý pocit. Řiďte se citátem “Vím, že nic nevím”, který poukazuje na to, že čím víc člověk poznává, zjišťuje, jaké množství informací neví a nikdy vědět nebude. Proto je dobré občas přiznat, že k tématu nemáte co říct, ale chcete se postupně nebo aktivně informovat.

Snažte se odborníkům slepě nedůvěřovat a věnovat se ii rozdílným názorům. Znát “pro” a “proti” je důležité a jen tak si můžete vytvořit informovaný názor. K tomu se hodí konverzace s vašimi přáteli na konkrétní téma. Můžete předložit různé argumenty a pokusit se navzájem obohatit. Nejen, že kvalitně strávíte společný čas, navíc si zlepšíte schopnost vyjadřovat své myšlenky.

Mezi oblíbené podcasty, rozhovory nebo moderátory patří DVTV, Čestmír Strakatý, Vinohradská 12, 5:59, Laboratoř nebo Hyde Park Civilizace.

Cestování a poznávání kultur

Zabalte si batoh a vyrazte za hranice. Poznávejte nové kultury, buďte zvídaví a nebojte se bavit s místními. Zkuste vyměnit odpočinkovou dovolenou na pláži za aktivní dovolenou, kdy si najdete zajímavé informace a památky a něco nového se dozvíte. Stačí si vyhradit pár hodin a příjemně si nakombinovat aktivitu a odpočinek. Naučte se základní slovíčka nebo fráze a zkuste vést jednoduchou konverzaci. Uvidíte, že místní budou nadšení.

Ochutnejte i jídlo mimo hotel a zkuste se zamyslet nad tím, v čem je jejich kuchyně jiné nebo naopak stejná. Třeba si s sebou nakonec přivezete pytlíček koření, ořechů zkusíte doma nové pokrmy.

Čtení knih a odborných článků

Čtení už je od nepaměti základ vzdělání. Rozšiřuje slovní zásobu, rozvíjí empatii a případně zlepšuje všeobecný přehled. Je v podstatě jedno, co čtete, ale samozřejmě nejlepší je vzít do ruky odbornou, případně populárně-naučnou literaturu. Nemusíte se bát ani encyklopedií. Už dávno nejsou jen pro děti. Píšou se na různá témata a vy si můžete vybrat pokaždé nějaké nové. Uvařte si čaj, zapněte klidnou hudbu a ponořte se do světa zajímavostí.

Dokumentární filmy a pořady

Dokumentární filmy a pořady pro mnoho lidí znamenají jen nudu a monotónní vyprávění. Přitom ale dokážou vyprávět neuvěřitelné příběhy, které vás chytnou za srdce. Stačí najít téma, které vás baví, a najednou zjistíte, že jste strávili celý večer sledováním těch nejúžasnějších příběhů. A zároveň se učili a rozšiřovali si obzory.

České i zahraniční dokumenty mají kouzlo vtáhnout člověka do jiného světa a rozšířit mu obzory. Mezi českými tvůrci je skvělý třeba Jakub Vágner, který v pořadu "Rybí legendy" brázdí řeky a jezera po celém světě a ukazuje nejen obří ryby, ale i nádherné scenérie a příběhy plné dobrodružství. Helena Třeštíková zase ve svých "Manželských etudách"sleduje lidské osudy celé desítky let, takže má člověk pocit, že kouká na život přesně takový, jaký je – bez příkras a ideálů.

Ohodnoť článek

Štítky DVTV, Čestmír Strakatý, Jakub Vágner, Helena Třeštíková, kultura, rozhovor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jak si zlepšit všeobecný přehled? Tyhle tipy vám pomohou | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.