Přestože je nebezpečí spojené s jejich užíváním dlouhodobě dobře známé, je česká zemědělská půda plná pesticidů. Zjistili to experti z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Ministerstvo zemědělství chce v nejbližší době více informovat (širokou i odbornou veřejnost) o tom, jak mohou jednotlivé látky poškozovat zdraví lidí, a zaměřit se na ochranu vody, do které se škodliviny z půdy rovněž dostávají, či snižovat rizika pro životní prostředí.
Odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity zkoumali v uplynulých letech vzorky ze 75 lokalit v celé republice – a 51 % sledovaných půd obsahovalo pět a více pesticidů, 36 % pak minimálně tři látky v nadlimitní koncentraci. Byly mezi nimi i škodliviny, které jsou už několik let zakázané: simazin a atrazin. Experti zdůraznili, že koncentrace látek, které se používají například pro hubení rostlinných a živočišných škůdců a k ochraně rostlin, by se měly kontrolovat pravidelně.
Také Ministerstvo zemědělství ve svém akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů pro roky 2018 – 2022 konstatuje, že v České republice momentálně chybí pravidelný monitoring zaměřený na rizika, která pesticidy přinášejí. Ty se přitom nedostávají „pouze“ do potravin, které jsou vypěstované ve znečištěné půdě, ale i do povrchových a podzemních zdrojů pitné vody.
„Systematické měření kvality vody je oblastí, v níž máme v České republice stále velké rezervy, a to jak v průmyslové výrobě, tak v zemědělství. Bez pravidelného a kvalitního monitorování však nelze globální problém znečištění vody řešit,“ upozorňuje Miroslav Maňásek ze společnosti Aquarex Waterprofit, která se zaměřuje právě na řešení v oblasti úpravy a filtrace vody a na optimalizaci vodního cyklu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.