Záchranáři z Vysočiny zasahovali v roce 2017 častěji než v roce předchozím. Evidují 45 721 výjezdů, o 646 více než v roce 2016. Méně ale bylo leteckých zásahů. V roce 2016 jich bylo přes šest set, v loňském roce 524.
Nejčastějším důvodem zásahu byly interní obtíže pacientů. ČTK to řekla Vladislava Filová, ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina (ZZS).
Meziročně přibylo i zásahů kvůli úrazům. K lidem s cévní mozkovou příhodou, akutními srdečními nebo psychiatrickými problémy naopak vyjížděly sanitky méně často. „Vzhledem k brzkému datu po skončení uplynulého roku nemohu garantovat, že nedojde k drobným změnám v počtu výjezdů či diagnostických skupin,“ podotkla Filová.
K dispozici ještě nejsou ani přesné účetní údaje. Plánované náklady na provoz ZZS byly ale v loňském roce 354 milionů korun, o 24 milionů více než v roce 2016. Největší investicí byl nákup osmi sanitek za více než 19 milionů korun. Dodány budou v letošním roce.
Krajští záchranáři mají na Vysočině k dispozici 21 základen s 28 pozemními výjezdovými skupinami a jednou leteckou.
Rok 2017 byl prvním rokem, kdy se o provoz letecké záchranné služby na Vysočině starala rakouská společnost Helikopter Air Transport. Nahradila společnost Alfa-Helicopter, která ke konci roku 2016 ukončila činnost. Filová spolupráci s novým provozovatelem hodnotí jako bezproblémovou. Provoz letecké záchranné služby Kraje Vysočina hradí stát, práce zdravotníků - záchranářů a lékařů je hrazena ze zdravotního pojištění.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.