Aktuálně

Na Jihlavsku dnes poprvé vyjel dopravce ČSAD Autobusy České Budějovice. Jezdí novými autobusy Iveco více...

Další uzavírky v Jihlavě: V létě budou u DKO, na podzim v Romana Havelky a k nemocnici více...

Dukla vyřadila vítěze základní části ze Vsetína a bude hrát finále. I v sedmém zápase se vylučovalo za hrubost více...

Zemědělci na Vysočině kvůli riziku slintavky omezují pohyb v chovu a dezinfikují

Autoři | Foto pixabay.com

Velké zemědělské podniky na Vysočině kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky podle svých možností omezují pohyb lidí a vozidel na farmách se skotem a jinými hospodářskými zvířaty. Někteří chovatelé uvedli, že už dělají dezinfekci i pomocí pochozích rohoží s dezinfekčním prostředkem.

Zavlečení nebezpečné nákazy by pro Vysočinu s rozsáhlou živočišnou výrobou byla rána. „Je to obrovské nebezpečí, protože koncentrace toho skotu na Vysočině i na Žďársku je veliká. Kdyby to sem přišlo, to by nás postihlo katastrofálně,“ řekl Jaroslav Michal, předseda krajské agrární komory a prokurista společnosti Proagro Radešínská Svratka na Žďársku.

Zemědělci na Vysočině jsou dlouhodobě největšími dodavateli mléka v ČR. Vloni se starali o druhé nevyšší počty skotu a prasat v zemi.

Ministerstvo zemědělství zvažuje kvůli šíření nákazy slintavkou a kulhavkou na Slovensku a v Maďarsku zavést povinné dezinfekce při vstupu do farem. Po jednání vlády to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Situace se podle něj vyvíjí nepříznivě a dynamicky. Varoval před podceněním nákazy.

Firma Proagro provádí opatření proti nákaze od 17. března. Například eviduje vozidla, která musí vjet do hospodářství a ke vchodům do stájí dala dezinfekční rohože. U vstupů do jejích areálů je upozornění, že kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky je potřeba omezit vstup i vjezdy. Michal uvedl, že pokud ví, udělali nějaká opatření podle svých podmínek i jiní chovatelé v okrese.

Proagro patří mezi významné chovatele skotu a producenty mléka, má i šlechtitelský chov. V případě zavlečení nákazy by podle prokuristy nešlo jen o cenu zvířat, která by musela být utracená, ale o celý řetězec šlechtění a dlouhodobé péče o skot.

Každý to začíná řešit

„Zatímco sonduji i po okolních podnicích, omezil se pohyb a prověřuje se, odkud auta jedou. Každý to nějakým stylem začíná řešit, buď shání rohože, nebo dezinfekční rámy,“ informoval Bohumír Hutař, předseda třebíčské agrární komory, který je také předsedou Zemědělského družstva Hrotovice.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nemoc nepřenosná.

Agropodnik Košetice na Pelhřimovsku chová okolo 2800 kusů skotu. „Opatření děláme od prvního dne, co bylo vydáno oznámení o zjištění ohnisek, a poté, co veterinární správa vydala svoje nařízení,“ sdělil předseda představenstva Zdeněk Duffek k riziku slintavky a kulhavky. Podnik omezil pohyb vozidel i osob, dezinfikuje vozy, lidé, kteří musí do chovů, se převlékají. Duffek míní, že kdyby se nákaza v Česku rozšířila, mělo by to dopad na cenu a zabezpečení potravin.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zemědělci, chov, zdraví, slintavka, choroba, dezinfekce, Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.