Kraj Vysočina chce pomáhat lidem se sluchovými obtížemi. V minulých letech se proto spojil s jihlavskou Vysokou školou polytechnickou a Technologickou agenturou České republiky. Výsledkem projektu zaměřeného na podporu lidí s tímto hendikepem je mimo jiné mobilní aplikace, která orientačně posuzuje existenci vady sluchu.
Do projektu s názvem Nové přístupy, metody a technologie v oblasti diagnostiky a korekce sluchových vad u seniorů v pobytových zařízeních sociálních služeb se zapojilo také několik domovů pro seniory. Konkrétně šlo o Domov Jeřabina Pelhřimov, Domov pro seniory Jihlava – Lesnov a Domov Nové Syrovice.
Senioři se učili používat sluchadla a pečovat o ně. Ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí vznikla specializovaná metodika pro plánování péče o seniory se sluchovými vadami.
Z projektu vzešla také unikátní mobilní aplikace k orientačnímu posouzení existence vady sluchu. Aplikace dokáže posoudit základní sluchové funkce, aniž by klienti žijící v domovech museli navštívit specializované pracoviště.
„Měření je jednoduché, přitom ale odpovídá audiologickým standardům a má dostatečnou přesnost. V českém prostředí je toto řešení zcela ojedinělé. Součástí měřicí sestavy je mobilní zařízení, tablet nebo chytrý telefon, audiometrický modul a sluchátka," popsala krajská mluvčí Marie Beňová.
Aplikaci lze stáhnout na online platformě Google Play. Elektronický modul je potřeba zakoupit zvlášť, stojí přibližně dvanáct tisíc korun
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám