Počasí dnes23 °C, zítra22 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Lékárny už mají dostatek penicilinu a dalších antibiotik. Problémem zůstává Endiaron a sirupy pro děti

Velké sítě lékáren v Česku mají nyní dostatek zásob penicilinu i dalších antibiotik, v posledních dnech dostaly nové dodávky. Problémem nadále zůstávají dětské antibiotické sirupy, které jsou dostupné pouze lokálně. Vyplývá to z informací řetězců pro ČTK. S výpadky dodávek léků, zejména antibiotik, se Česko i další země potýkají od konce loňského roku. Podle výrobců budou dodávky o desítky procent vyšší než loni na podzim, u antibiotických sirupů přibude další výrobce.

V Česku je zhruba 2500 lékáren, z nich zhruba třetina patří pod některý z řetězců. Největší síť lékáren v Česku Dr. Max doplnil zásoby léků v tomto týdnu. „V úterý jsme naskladnili dodávky V-Penicilinu od společnosti BB Pharma a okamžitě začala jeho distribuce z centrálního skladu z Pavlova u Prahy na Moravu a do Slezska. Logistika začala lékárnám dodávat léky ještě v noci, během středy byl rozvoz kompletní a V-Penicilin je momentálně v našich lékárnách dostupný," řekl mluvčí Michal Petrov.

Celkově síť dostala pro svých zhruba 500 lékáren 3605 balení, všechny po 30 tabletách. „Pokud je pravda, že se teď do celé ČR distribuovalo 30 tisíc balení penicilinu, představuje to, co jsme dostali 12 procent z celkového objemu," uvedl Petrov. Připomněl, že síť Dr. Max má na trhu zhruba 17procentní podíl.

Problémem podle něj zároveň zůstávají dětské antibiotické sirupy, které mají lékárny jen lokálně. Podle Petrova v případě nedostatku používá síť lékáren rozdělovník, aby bylo pokrytí rovnoměrné.

Zásoby penicilinu hlásí i řetězec Pilulka.cz. „Dostupnost zatím je. Co se týče ostatních antibiotik, tak máme i ty, specificky cefalosporiny," uvedla mluvčí Daria Zverevská. V případě léků na průjem společnost uvedla, že například lék Endiaron k dostání nebyl a nebude ani příští rok. „Nicméně po konzultaci s lékárníkem je možné najít náhradu," podotkla Zverevská.

Nedostupný Endiaron 

Nedostupný je lék Endiaron také v internetových lékárnách Lékarna.cz. „Dodávky Endiaronu byly přerušeny a podle aktuálních informací by se Endiaron neměl na trhu objevit dříve jak na podzim příštího roku," uvedla mluvčí Alexandra Štullerová. Adekvátní náhrada za tento lék podle ní na trhu není, v praxi se však podle ní dá požít na průjem jakýkoliv jiný k tomu určený lék. Penicilin ani další antibiotika, která jsou vázána na recept, internetová lékárna ze zákona prodávat nesmí.

Vývoj dodávek a dostupností vybraných léků na podzim zatím lékárenské firmy nechtěly příliš odhadovat, rozhodující bude situace u výrobců. Pilulka je podle Zverevské se začátkem sezony spíš skeptická. „Proto se snažíme pro kritická léčiva zajistit nadzásobu," uvedla.

Podle generálního ředitele lékového distributora Phoenix Petra Doležala nemají jistotu dodávek ani distributoři. „Mimořádné dodávky penicilinu fungují, měly by být i čípky a sirupy pro nejmenší. Je to příslib od výrobců, u kterého nám nezbývá nic jiného, než se na něj spolehnout," uvedl na dotaz Petr Doležal. Do stejné skupiny Phoenix Group spadá i síť lékáren Benu.

Zásadní je nepodléhat panice 

Zásadní je podle něj nepodléhat panice, která se teď kolem léků rozpoutala. „Není nutné trvat pouze na jednom typu antibiotik nebo jednom typu čípků," uvedl. Pokud chybí konkrétní značka, často je dostupná náhrada. Čípky i jiné léky mohou také připravit přímo lékárníci v lékárně. „V České republice léky jsou, chybějící se dají nahradit, a to, co se děje kolem, je panika, protože ohrožený na zdraví zatím nebyl nikdo. Pacienti ale museli někdy víc lék hledat," dodal.

Výrobci léků ve čtvrtek oznámili, že na podzim dodají do Česka o stovky tisíc balení penicilinových antibiotik meziročně víc. Má jít až o dvojnásobek. Statisícové zásoby jsou podle České asociace farmaceutických firem pro nadcházející sezonu také dětských sirupů na horečku a bolest, které byly loni na podzim nedostatkové. Podle Doležala přes tuzemský distribuční trh projde 320 tisíc balení léčiv, jen pražský sklad distributora Phoenix jich odešle 300 tisíc balení denně.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto jarmoluk/pixabay

Štítky léky, lékárna, antibiotika, penicilin, zdraví, nemoc, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lékárny už mají dostatek penicilinu a dalších antibiotik. Problémem zůstává Endiaron a sirupy pro děti | Zdraví | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.