čtvrtek 1. října 2020 Igor

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: V souvislosti s chřipkou zemřela žena z Jihlavska. Jde o druhé úmrtí

V souvislosti s chřipkou letos zemřel na Vysočině druhý člověk, žena z Jihlavska narozená v roce 1930. Počet lidí s akutními respiračními chorobami spíš stagnuje, za týden klesl o procento. V některých okresech nemocných dokonce přibylo, nejvíc na Ždársku. Nemocných v kraji je 1518 na 100 tisíc obyvatel, řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

Kromě úmrtí ženy z Jihlavska evidovali hygienici v kraji v uplynulém týdnu také vážný průběh nemoci u muže z Havlíčkobrodska narozeného v roce 1950. Chřipka zhoršila jeho další vážné nemoci včetně onkologických, skončil na umělé plicní ventilaci.

První letošní úmrtí v souvislosti s chřipkou zaznamenali hygienici na Vysočině na začátku února, kdy zemřel chronicky nemocný muž. Devět lidí už muselo být kvůli vážnému průběhu nemoci hospitalizováno, byl mezi nimi i třináctiletý chlapec. Loni hygienici ke konci února zaznamenali v kraji pět úmrtí v souvislosti s chřipkou a přes 20 nutných hospitalizací.

Počet respiračních onemocnění klesá 

Na Žďársku za uplynulý týden přibylo nemocných o 11 procent, nemocných je 1711 na 100 tisíc obyvatel. Zvýšila se i nemocnost na Třebíčsku. Na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku se naopak snížila. Pelhřimov stagnuje na asi 1460 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Podle Dvořákové sice množství akutních respiračních infekcí klesá, ale zastoupení chřipek je i podle klinických příznaků o něco vyšší.

Celorepublikový průměr výskytu respiračních chorob je 1323 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Vysočina patří spolu s Jihomoravským, Libereckým a Zlínským krajem k regionům s nejvyšším podílem nemocných.

Kvůli vysoké nemocnosti zůstávají v kraji návštěvám zavřené některé domovy seniorů i nemocnice. Zákaz návštěv zatím nezrušila Nemocnice Havlíčkův Brod ani Pelhřimov a platí i na některých odděleních Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod.

Jak vyzrát na chřipku?
- dodržujte klidový režim
- důležitý je dostatek spánku a odpočinku
- pijte horký čaj s medem a citrónem 
- doplňujte vitamin C
- důležitá je zvýšená konzumace ovoce a zeleniny
- teplotu nad 38 stupňů Celsia snižujte lékem proti horečce
- pokud léky proti teplotě nezabírají, vyzkoušejte zábaly
 - návštěva lékaře je nutná při neustupujících potížích  

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky chřipka, zdraví, epidemie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.