Některé školy na Vysočině už oznámily, že se zapojí do středeční stávky kvůli platům učitelů. V Jihlavě zůstanou zavřeny základní školy Evžena Rošického a Seifertova, částečně se připojí i Kollárova. Zavřená bude i základní škola v Předíně na Třebíčsku nebo v Křižanově na Žďársku. Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství na Vysočině Rudolfa Kočího školy dnes stále o stávce jednají.
K celodenní stávce se ve středu 6. listopadu připojí většina učitelů ze základních škol E. Rošického a Seifertova, které zůstanou uzavřené. Částečně se ke stávce připojí i učitelé ze základní školy Kollárova, kde v provozu zůstane pouze přípravná třída, 1. třídy a odpolední družina.
Ke stávce se dále připojí pracovníci speciálně pedagogického centra, kteří svoji podporu vyjádří v obědové pauze. Mateřské školy se ke stávce nepřipojí.
„Rád bych doplnil, že i v otevřených školách jsou učitelé, kteří stávku podporují. Jejich škola se však postarala o zajištění běžného provozu, popřípadě zdejší učitelé vyjádří podporu jiným způsobem,“ uvedl uvolněný radní města Daniel Škarka.
Ke stávce se připojí asi jen jednotliví učitelé na gymnáziu a střední odborné škole v Telči na Jihlavsku. Škola má 16 tříd. Pokud se rozhodne nestávkovat alespoň 16 z 30 učitelů školy, bude výuka zajištěná, ředitel školy Stanislav Máca. „Zájemci, kteří se chtějí do stávky zapojit, jsou, ale v jakém počtu, zatím nevím. Dávají to dohromady, ještě nic neodevzdali,“ řekl Máca. Vlastní odbory podle něho škola nemá.
Havlíčkovu Brodu, který má osm školních příspěvkových organizací, už základní škola Konečná oznámila, že někteří její učitelé stávkovat budou, ale výuka i školní družina a jídelna zůstanou v provozu. ZŠ Štáflova zřejmě vstoupí do stávky celá. „Základní škola Wolkerova a v Sadech už řekla, že stávkovat nebude,“ uvedla Jana Králová z úseku školství havlíčkobrodského městského úřadu. Na vyjádření dalších škol čeká.
Na Vysočině je asi 240 základních škol zřizovaných obcemi a 35 středních škol, které zřizuje kraj.
Podle odborářů vláda neplní slib o růstu učitelských platů, který dala. Na jaře plánovala zvýšení sumy na výdělky o 15 procent. V navrženém rozpočtu na příští rok nakonec počítá se zvednutím částky o deset procent, tedy zhruba o 11 miliard korun. Spor se nyní vede o rozdělení přidávané částky do tarifů a odměn. Odbory požadovaly růst tarifů o deset procent.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.