Ve stanovené lhůtě bylo na Krajský úřad Kraje Vysočina doručeno celkem 72 žádostí o přezkum výsledků letošní jarní části maturit, a to v případě písemné práce nebo ústní zkoušky. Dosud bylo vyřízeno 63 podnětů, z toho 54 se týkalo písemné práce z českého jazyka a literatury, v osmi případech šlo o práci z anglického jazyka a v jednom případě byla žádost zamítnuta jako opožděná.
„Pouze u jednoho maturujícího došlo ke změně výsledku hodnocení a zároveň dosažení hranice úspěšnosti zkoušky. Tři studenti se také domáhají změny hodnocení ústní zkoušky z českého jazyka a literatury, v těchto případech byla k posouzení žádostí přizvána Česká školní inspekce a řízení není dosud ukončeno,“ upřesňuje krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Pro srovnání v loňském roce bylo proti výsledkům jarní části maturit vydáno 50 rozhodnutí o přezkoumání maturitní zkoušky. „Při podávání žádostí dochází opakovaně k některým chybám, jako například zasílání žádostí o přezkoumání písemných prací na ministerstvo, nepodání žádosti na předepsaném formuláři nebo chybějící podpis žadatele. Častým nešvarem je používání obecných frází kolujících na internetu namísto uvedení konkrétních námitek ve zdůvodnění žádosti,“ uvádí Vladimír Zelený z krajského odboru školství, mládeže a sportu a doplňuje, že písemná práce z českého jazyka a literatury zůstává zásadní překážkou na cestě k maturitě pro některé cizince.
Ti mají sice povolenu úpravu podmínek zkoušky, kdy se žákovi na jeho žádost prodlužuje doba konání písemné práce z českého jazyka a literatury o 45 minut a má rovněž možnost použít překladový slovník a Slovník spisovné češtiny, ale úpravu hodnocení předpisy nepřipouští.
Šest letos došlých žádostí o přezkum bylo pro nepříslušnost postoupeno k vyřízení jinému krajskému úřadu nebo Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.