Aktuálně

Ostrůvky na náměstí lidé kritizují. Nejsou esteticky ideální, ale prioritou je bezpečnost, reaguje radnice více...

Auto srazilo dva mladíky, kteří ve čtvrtek dopoledne jeli v Jihlavě na kole po chodníku. Ani jeden neměl přilbu více...

Kolem Batelova na Jihlavsku najdeme Batelavičky. Za příběh, který žijeme, jsme moc rádi, říkají tři nadšenci více...

ANKETA: Před týdnem se změnil dopravce pro Jihlavsko. Zkušenosti cestujících jsou různé více...

FOTO: Jihlavská základní umělecká škola pořídila unikátní hudební nástroj claviorganum

Tisková zpráva | Foto Magistrát města Jihlavy

Claviorganum, hudební nástroj, který nemá v uměleckých školách v České republice obdobu. Unikátní nástroj jihlavská základní umělecká škola oficiálně představila veřejnosti. Za přítomnosti vedení školy a zástupců města byl nástroj požehnán kaplanem od kostela sv. Jakuba Většího.

„Neřekl bych, že je to ojedinělý nástroj. Je jediný,“ vtipně uvedl svoje dílo varhanář Martin Bednařík z Tišnova, který na postavení nástroje pracoval tři roky.

Nejprve vzniklo dvourejstříkové cembalo podle barokní předlohy historického nástroje z dílny holandského stavitele Andrease Ruckerse z roku 1637. Cembalo vyniká kvalitou provedení, ušlechtilým tónem a barvou zvuku.

V druhé fázi se stavěly malé varhany. Prioritou nástroje je ušlechtilý zvuk a precizní ovládání. Technickou zvláštností je možnost snadného vyjmutí spodního manuálu (klaviatura i s píšťalami) a jeho následné použití jako přenosný samostatný nástroj k doprovodu i sólové hře (varhanní pozitiv).

„Při návrhu cembala a varhan se naskytla příležitost technicky upravit oba nástroje tak, aby byla možnost je spojit v takzvané claviorganum. Jedná se o dvoumanuálový nástroj, který má na jedné klaviatuře cembalové tóny (struny) a na druhé varhanní tóny (píšťaly). Tyto barevně odlišné zvuky lze potom jakkoliv kombinovat mezi sebou,“ popsala jedinečný nástroj, který nemá v žádné umělecké škole v ČR obdobu, ředitelka školy Dana Fučíková.

Pořízení výjimečného hudebního vybavení v hodnotě bezmála 1,5 milionu korun podpořila radnice. „Věřím, že nástroj bude přinášet užitek a radost jak učitelům a žákům, tak posluchačům. Pomůže k výchově budoucích hudebníků, nebo dokonce virtuózů, je to smysluplná investice,“ řekl náměstek primátora Jaromír Kalina a k pobavení přítomných vysvětlil svoji přítomnost jako zástupce radnice. „Jsem jediný náměstek, který umí na něco hrát.“

Kaplan od kostela sv. Jakuba Většího P. Hyacint OPraem při žehnání připomněl, že varhany mají sloužit. „A když na ně někdo hraje a někdo poslouchá, pak se jejich smysl naplní.“ Zvukové i technické možnosti nástroje pak přítomným představil a komentoval varhaník Petr Sobotka. 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ZUŠ Jihlava, nástroj, claviorganum, Česko, hudební nástroj, základní umělecká škola, varhany, Jaromír Kalina, Petr Sobotka, Tišnov, kostel, umělecká škola

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.