neděle 7. června 2020 Iveta

Děti ze základních škol a gymnázií dokázaly, že dobře znají Vysočinu

Do krajské soutěže Poznej Vysočinu se v tomto roce přihlásilo pětaosmdesát škol a víceletých gymnázií z celého regionu. Kraj Vysočina hledal mezi finalisty soutěže ty děti, které mají o rodném regionu více znalosti než jen ty, které obsahují učebnice pro druhý stupeň základních škol.

Nejlépe si dnes se zadáním finálového kola v Jihlavě poradil žďárský gymnazista Marek Váša, před Pavlem Dvořákem z Pelhřimova a Aničkou Šotolovou také ze žďárského gymnázia,“ prozradila radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Finálového kola se účastnilo 158 dětí, čtyřicet nejúspěšnějších vyrazí v květnu na dvoudenní výlet do Prahy.

Letošní už devátý ročník soutěže pro žáky druhých stupňů základních škol a víceletých gymnázií v Kraji Vysočina oslovil celkem 85 škol, z jejich školních kol postoupili do včerejšího krajského finále vždy z každé školy jeden nejlepší chlapec a dívka.

Finálové otázky byly vybrány, stejně jako v minulých letech, nejen z oblasti geografie nebo zemědělství, ale například i literatury, sportu nebo orientace ve znalosti místních výrobních značek a v partnerských regionech Vysočiny.

Výsledky 9. ročníku soutěže Poznej Vysočinu:

1.   Marek Váša, Gymnázium Žďár nad Sázavou, celý test zvládl na 90%, ztratil jen 5 bodů

2.   Pavel Dvořák, ZŠ Pelhřimov, Krásovy Domky

3.   Anna Šotolová, Gymnázium Žďár nad Sázavou

4.   Jitka Waldhauserová, Gymnázium Jihlava

5.   Lukáš Chrást, Gymnázium Nové Město na Moravě

6.   Eliška Jelínková, ZŠ Chotěboř, Smetanova

7.   Aleš Matějíček, ZŠ Polná

8.   Gabriela Homolová, ZŠ a MŠ Bory

9.   Michal Pavlas, ZŠ Chotěboř, Smetanova

10. Karolína Novotná, ZŠ a MŠ Jimramov

Vítěz letošního ročníku Marek Váša má v oblibě hlavně zeměpis. Při závěrečném ceremoniálu nešetřil chválou na svého gymnazijního učitele  zeměpisu pana Veselského, díky němu měl skvělou přípravu.  Jeho spolužačka Anička Šotolová by v budoucnu ráda studovala práva nebo medicínu, vzor má v rodině, a Pavel Dvořák, kterého baví hlavně matematika, se rozhodl, že začne na soutěž připravovat i svou mladší sestru Anežku, protože by byl rád, aby se soutěže za rok, dva také zúčastnila.

Čtyřicítka nejlepších řešitelů soutěže získala cestovní poukaz na již zmíněný dvoudenní výlet do Prahy, kde je naplánována návštěva Botanické zahrady, divadelního představení a Parlamentu ČR, a tři nejlepší se radovali z moderní elektroniky v podobě chytrých telefonů. 

Zdroj Kraj Vysočina

Štítky soutěž, Poznej Vysočinu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.