Aktuálně

Řidič dacie se pokusil objet dodávku přes svah. Obě auta se do sebe zaklínila více...

Dálniční přivaděč může mít další dva pruhy. Vybudování by vyšlo na čtyři miliardy více...

FOTO: V Jihlavě se natáčí nový sitcom. Diváci se při scénách od nemocnice zasmějí více...

Tragédie v Jihlavě. Pod Brněnským mostem našla policie muže bez známek života více...

FOTO: Nad údolím Brtnice se tyčí vysoké pilíře pro druhý nejvyšší most v kraji více...

Neštěstí v Třebíči. Policie našla mrtvou ženu, ležela pod mostem více...

Do Aventinu na nákupy jezdíme, shodli se v anketě čtenáři Drbny více...

Studenti VŠPJ vytvořili aplikaci pro jihlavskou mateřinku a speciálně pedagogické centrum

Tisková zpráva | Foto Vysoká škola polytechnická Jihlava

Pro studenty Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) je důležité, aby řešili především praktické úkoly spojené s praxí. Když se to podaří spojit s dobrou věcí, je důvod k radosti. To je i případ naprogramované aplikace Matrika pro Mateřskou školu a Speciálně pedagogické centrum Jihlava (SPC).

Pro tuto příspěvkovou organizaci vytvořili studenti VŠPJ oboru aplikovaná informatika Ondřej Šimon, Filip Svoboda a Dominik Janák webovou aplikaci sloužící k evidenci klientů. Aplikace je vytvořená na míru pro provoz SPC. Slouží především k evidenci klientů se speciálními vzdělávacími potřebami, tedy pro děti, žáky a studenty s postižením mentálním, tělesným, sluchovým, zrakovým, řečovým, autismem a souběžným postižením více vadami.

U každého klienta je uveden psycholog a speciální pedagog, který zajišťuje poradenské služby. Součástí evidence je také informace o diagnóze klienta, jaké vzdělávací zařízení navštěvuje a jaký rámcový vzdělávací program absolvuje. Jednou z jejích výhod je, že s ní může pracovat více uživatelů současně.

Vývoj aplikace a její další rozvoj má za VŠPJ na starosti garant předmětu „webové technologie 1“ František Smrčka. Právě v jeho předmětu se aplikace vytvářela. Podle jeho názoru vytvořením této aplikace teprve vše začalo. Poté ji bylo nutné periodicky aktualizovat, tedy reagovat na měnící se požadavky SPC na výstupy a také bylo potřeba přizpůsobovat se neustálým změnám legislativy. 

Podle Dany Strakové, speciální pedagožky, aplikace slouží k výkaznictví školského poradenského zařízení. Je velkým pomocníkem při sběru ČŠI dle požadovaných kritérií například počet žáků s lehkým mentálním postižením vzdělávaných v běžných třídách a v třídách podle §16. V současné době je v aplikaci evidováno téměř 2000 klientů.

Evidence klientů školských poradenských zařízení (ŠPZ) je aktuálním tématem MŠMT. Na setkání vedoucích pracovníků SPC bylo zjišťováno, jaký software používají ŠPZ k evidenci svých klientů. MŠMT má v plánu propojit databáze škol a ŠPZ a zajistit výkaznictví dle potřeb jednotlivých zařízení.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky VŠPJ, praxe, aplikace, studenti, mateřská škola, SPC, Vysoká škola polytechnická Jihlava, Jihlava, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.