Desítka středních škol z Vysočiny chce v příštích dvou školních letech poslat do zahraniční na výměnné pobyty přibližně 250 žáků a přes 40 učitelů. Z programu Erasmus plus žádají takřka 19 milionů korun, vyplývá z návrhů předložených Kraji Vysočina. Počítají i s pobyty ve Velké Británii. Jejich podmínky by se letos v souvislosti s vystoupením země z Evropské unie měnit neměly. Jaká pravidla budou platit v dalších letech, není zatím jasné, školy proto hledají i partnery v Irsku, řekli zástupci škol.
Partnery v Irsku oslavila například třebíčská obchodní akademie a hotelová škola. Dohodu má i pelhřimovská obchodní škola. „Co se týká brexitu, je avizované, že v přechodném období by to problém dělat nemělo. Na druhou stranu, máme partnerskou organizaci ADC College Londýn, která má svoji pobočku v Irsku, kam se to dá bryskně přemístit. Jsme tak dohodnuti," řekla Pavla Marešová z Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov.
V zahraničí dosud bylo díky programu Erasmus asi 60 žáků této školy. S novou žádostí, která má být vyřízená do konce května, chce pelhřimovská obchodní akademie nabídnout zahraniční stáže i čerstvým maturantům. Podle Marešové je to vhodnější než dlouhodobý pobyt pro studenty třetích ročníků, kteří se musí připravovat na maturitu. „Navíc máme na konci třeťáku nějaké soutěže a studenti ještě nejsou tak ochotní obětovat na pobyt letní prázdniny," řekla.
Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště Pelhřimov (SPŠ-SPO) využívá program Erasmus od roku 2016 a v zahraniční bylo asi 70 jejich žáků. „Pro žáky je pobyt bezplatný, mají všechno hrazené a ještě dostávají kapesné," řekl zástupce ředitele Jaroslav Hojda. Jeho škola posílá do zahraničí i učitele kvůli zdokonalování se v cizím jazyce. „Letos poprvé bychom chtěli dát i takzvané stínování, učitelé by se dostali do nějaké školy, kde by viděli, jak vypadá výuka jejich předmětu v jazyce, ve kterém se vzdělávají, čili v angličtině," řekl Hojda.
Třebíčská střední stavební škola dosud poslala do 17 zemí přes 180 žáků. „Jsme v tom hodně úspěšní," řekl ředitel Jiří Kurka. Škola nabízí i čtyřměsíční stáže, partnery má mimo jiné ve Velké Británii, Litvě, Belgii či Německu. Ve většině případů jsou pobyty reciproční, v Třebíči tak byli žáci a učitelé z Litvy, z Bavorska nebo Belgie.
Program Erasmus byl známý především organizováním zahraničních stipendijních pobytů pro studenty vysokých škol, později se rozšířil, využívají ho i střední školy. V polovině ledna ministerstvo školství oznámilo, že jeho fungování pro letošní rok odchod Velké Británie z EU neovlivní. Oznámení přišlo poté, co poslanci britského parlamentu zamítli návrh na zajištění spolupráce v programu Erasmus mezi roky 2021 a 2027. Britská vláda ale podle ministerstva již dala najevo, že chce usilovat o účast v programu i v budoucích letech.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.