Aktuálně

Ostrůvky na náměstí lidé kritizují. Nejsou esteticky ideální, ale prioritou je bezpečnost, reaguje radnice více...

Auto srazilo dva mladíky, kteří ve čtvrtek dopoledne jeli v Jihlavě na kole po chodníku. Ani jeden neměl přilbu více...

Kolem Batelova na Jihlavsku najdeme Batelavičky. Za příběh, který žijeme, jsme moc rádi, říkají tři nadšenci více...

ANKETA: Před týdnem se změnil dopravce pro Jihlavsko. Zkušenosti cestujících jsou různé více...

V sobotním průvodu šlo Jihlavou asi tisíc lidí, představilo se na padesát hornických spolků

Foto Facebook / Město Jihlava | Zdroj ČTK

Zhruba 1000 lidí v sobotu dopoledne kráčelo v slavnostním havířském průvodu, který byl součástí 23. setkání hornických měst a obcí. Na setkání se sjelo asi 50 hornických spolků se 700 členy z ČR, Německa, Polska i Ukrajiny.

V průvodu kráčely kostýmované postavy typické pro jihlavský průvod i členové spolků. V průvodu šlo i 200 dětí. „Je to dost vzácné samo o sobě, chodíme vzácně, je velmi pracné obléci a nažehlit oblečení na 200 dětí. Je to stoletá tradice a teď umocněná tím, že to bylo setkání hornických měst, které je tu jednou za deset let,“ řekl Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod.

První průvod prošel městem za tmy 21. června, druhý dnes. Průvod bude také součástí pouti ke svatému Jánu 23. června. Akce nabízí i koncerty, divadla nebo výstav. „Včera jsme šli večer, což bylo jedinečné, to jsme nikdy nechodili, za tmy. Byla to svatojánská noc, trošku Sen noci svatojánské. V ulicích euforie, nadšení, město žilo, lidé mi děkovali na ulicích. Nechal jsem na tom duši, ale rád. Dnes jsme šli z náměstí do parků a pivovaru, schovat se pod stromy,“ řekl Kolář.

Na havířský průvod upozorňuje i výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava. Ukazuje 22 originálních kostýmů, ve kterých lidé v průvodu chodili. Oděvy symbolizují typy postav, které v průvodu kráčely v roce 1899, kdy jeho upadající slávu obnovil Johann Haupt, majitel fotoateliéru a historik.

Průvod odkazující na hornickou minulost města je na seznamu nejvýznamnějších projevů tradiční lidové kultury na Vysočině. Byl součástí oslav 1000. výročí domnělého založení Jihlavy v roce 1799. Po sto letech ale zvyk kostýmovaného průvodu zakončeného mší upadal.

Renesanci prožil v roce 1899 a až do druhé světové války byl součástí kulturního dění ve městě. V roce 1944 procházel Jihlavou havířský průvod na dlouhou dobu naposledy. Konal se výjimečně na konci 50. a v 60. letech 20. století při oslavách Dne horníků. Jeho moderní etapa se začala psát v roce 1999, kdy ho obnovil spolek Jihlavský havířský průvod. Od té doby se koná pravidelně.

 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Havíření, Jihlava, průvod, Německo, Polsko, Ukrajina, Česko, Milan Kolář, druhá světová válka, Muzeum Vysočiny Jihlava, Sen noci svatojánské

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.