Obce a města bojující proti plánované těžbě uranu poblíž Brzkova na Jihlavsku se obrátí na vládu s požadavkem, aby se společně s vlastníky pozemků staly účastníky řízení o rozšíření chráněného ložiskového území. Starostové čtyř obcí se loni dohodli na společném postupu proti zahájení těžby. Kromě Brzkova jde o města Polná a Přibyslav a o obec Věžnice.
O dalším postupu budou informovat občany 12. dubna na veřejném setkání v Brzkově. Novinářům to řekl právní zástupce obcí Luboš Kliment.
Podle Martina Besty z oddělení komunikace státního podniku Diamo je v souladu s platným zákonem účastníkem řízení pouze navrhovatel, což je v tomto případě Diamo.
Ministerstvo životního prostředí řízení o rozšíření chráněného ložiskového území u Brzkova, kde Diamo zvažuje těžit uran, koncem února přerušilo. Podle obcí by měl být v dotčené oblasti podle zákona nejprve proveden geologický průzkum. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba už dříve ČTK sdělil, že s geologickým průzkumem se v tomto území nepočítá, protože už byl proveden v letech 1976 až 1991.
Materiál o přípravě na vytěžení uranu u Brzkova schválila vláda předloni v prosinci. Také konečné rozhodnutí o zahájení těžby by měla za několik let učinit vláda. Podle studie proveditelnosti by těžba mohla začít někdy kolem roku 2023.
Problémy s územním plánem
Podle Klimenta existuje kromě státního podniku Diamo také další zájemce o těžbu uranu poblíž Brzkova. Je jím společnost Urania Mining. „Pokud by bylo Diamo se svým návrhem na rozšíření ložiskového území úspěšné, může být dán základ pro obří mezinárodní těžařskou arbitráž,“ tvrdí Kliment.
Podle mluvčího ministerstva Kotrby jde o zkreslující informaci. Stanovení chráněného ložiskového území je podle něj institutem sloužícím k ochraně nerostného bohatství státu. „Práva jakéhokoliv budoucího těžaře tím nejsou a nemohou být dotčena, bez ohledu na to, kdo o stanovení chráněného ložiskového území požádá,“ uvedl Kotrba.
Konkrétně Brzkov má podle starosty Aleše Bořila kvůli možné těžbě uranu dlouhodobě problémy se schválením územního plánu, obec se nemůže rozvíjet.
„Rozšíření chráněného ložiskového území by poškodilo vlastnická práva majitelů pozemků. Případné těžbě se dlouhodobě bráníme kvůli poškození životního prostředí i sociálních dopadů na obyvatele,“ řekl Bořil. Stěžoval si přitom také na aroganci úřadů, které samosprávy neinformují.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.