Kovaná ohrada u křížku v Henčově je po roce zpět na svém původním místě. Zastaralou ohradu se rozhodli pracovníci odboru správy realit opravit na začátku minulého roku, když ji však z křížku u Henčova sundali, kříž srazilo auto.
„Řidiče bohužel policie dosud nenašla. Křížek musel do rukou restaurátora Otakara Marcina a celková oprava město stála necelých 60 tisíc korun,“ přiblížil Ondřej Stránský z městského odboru správy reality.
Kříž byl na místo postaven v roce 1930, jeho donátory byli manželé Josef a Rosina Wesely, kteří bydleli v Henčově. Oprava kříže zahrnula například lepení jednotlivých rozlomených žulových dílů, osazení soklu a kříže na desku, nahrazení korodujících čepů za nové nebo tónování písma. Ohrada mimo jiné získala novou branku a nátěr.
Cesta mezi Henčovem a hlavní silnicí II/602 na Velký Beranov je v současné době vhodná pro klidnou procházku, a to kvůli stavbě obchvatu, který silnici uzavřel a je zde minimální provoz.
Kromě nového křížku s ohrádkou si lze na konci cesty prohlédnout také středověký most Malý Beranov, který se měl kvůli stavbě obchvatu v minulém roce bourat. Město Jihlava se však na základě petice sepsané místními obyvateli dohodlo s investorem stavby, Krajem Vysočina, a most byl zachráněn.
„Mostek stojí na pozemku města, které historickou stavbu zaevidovalo do svého majetku a připravuje jeho opravu,“ doplnil Ondřej Stránský.
Původní barokní most byl postaven jako součást budované „císařské silnice“ v letech 1783-1785 umožňující spojení Jihlavy s Brnem přes Velké Meziříčí. V následujících dvou stoletích prošel řadou stavebních úprav. Po přeložení silnice asi 100 metrů východně ztratil most včetně původní silnice význam. Kamenný most tvořený jedním obloukem je z hrubě opracovaného vyspárovaného lomového kamene a je dlouhý 12 metrů, široký 6 metrů a vysoký asi čtyři metry. Na mostku jsou zbytky štětované vozovky, dnes překryté vrstvou náletové zeleně a trávy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.