Ocasatí obojživelníci – čolci obecní a horští, mimochodem velice citliví na čistou vodu, se právě teď přirozeně množí v důmyslně uměle vytvořených tůních v lokalitě Přírodní památky Hajnice na Jihlavsku. Pouze v tomto období jsou samečci čolků velice pestře vybarvení, dobře viditelní a nadstandardně aktivní.
„Podle toho, co jsme měli možnost vidět, je zřejmé, že vybudované tůně i v letošním roce poskytnou čolkům vhodné prostřední pro rozmnožování,“ popisuje Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí. Čolky tak v těchto dnech může veřejnost na vlastní oči vidět právě nedaleko Jihlavy.
Přírodní památka Hajnice u Jihlavy, zařazená do soustavy lokalit NATURA 2000, je mimořádně rozsáhlé biotopově rozmanité území jedinečné svého druhu na Jihlavsku. Na 32 hektarech chráněného území jsou tři rybníky – Hajnice, Stará Hajnice a Jančurův rybník. Území byly původně zemědělsky obhospodařované louky, a aby byla zachována jejich přírodní mimořádnost, musí být nyní území udržováno lidskou činností – na ručně kosených loukách je evidována řada chráněných druhů fauny i flory.
Informační tabule na hranicích přírodní památky upozorňují na výskyt šidélka kopovitého, raka říčního, čolka obecného, ještěrky živorodé, vážky tmavé, ale i na řadu motýlů vázaných právě na kosené louky. Podle Martina Hyského bylo v této lokalitě před pěti lety zjištěno až 145 druhů motýlů, z nichž nejcennější hnědásek rozrazilový se zde vyskytuje právě díky vhodně volenému managementu mozaikového kosení na plných čtyřech hektarech. Aktuální průzkum výskytu motýlů bude zopakován v letošním roce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.