Aktuálně

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

Silně ohrožení čolci se aktuálně mají čile k světu. V Hajnicích za hřbitovem

Tisková zpráva | Foto Kraj Vysočina

Ocasatí obojživelníci – čolci obecní a horští, mimochodem velice citliví na čistou vodu, se právě teď přirozeně množí v důmyslně uměle vytvořených tůních v lokalitě Přírodní památky Hajnice na Jihlavsku. Pouze v tomto období jsou samečci čolků velice pestře vybarvení, dobře viditelní a nadstandardně aktivní.

„Podle toho, co jsme měli možnost vidět, je zřejmé, že vybudované tůně i v letošním roce poskytnou čolkům vhodné prostřední pro rozmnožování,“ popisuje Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí. Čolky tak v těchto dnech může veřejnost na vlastní oči vidět právě nedaleko Jihlavy.

Přírodní památka Hajnice u Jihlavy je ideálním místem pro výlety na kolech i pěšky.

Na ochranu a udržování přírodních památek, přírodních rezervací a lokalit Natury 2000 vyčlenil Kraj Vysočina v roce 2019 částku vyšší než 6,5 milionu korun, dále pak využívá dotací z Operačního programu Životní prostředí.

Přírodní památka Hajnice u Jihlavy, zařazená do soustavy lokalit NATURA 2000, je mimořádně rozsáhlé biotopově rozmanité území jedinečné svého druhu na Jihlavsku. Na 32 hektarech chráněného území jsou tři rybníky – Hajnice, Stará Hajnice a Jančurův rybník. Území byly původně zemědělsky obhospodařované louky, a aby byla zachována jejich přírodní mimořádnost, musí být nyní území udržováno lidskou činností – na ručně kosených loukách je evidována řada chráněných druhů fauny i flory.

Rak, čolek, ještěrka nebo řada motýlů 

Informační tabule na hranicích přírodní památky upozorňují na výskyt šidélka kopovitého, raka říčního, čolka obecného, ještěrky živorodé, vážky tmavé, ale i na řadu motýlů vázaných právě na kosené louky. Podle Martina Hyského bylo v této lokalitě před pěti lety zjištěno až 145 druhů motýlů, z nichž nejcennější hnědásek rozrazilový se zde vyskytuje právě díky vhodně volenému managementu mozaikového kosení na plných čtyřech hektarech. Aktuální průzkum výskytu motýlů bude zopakován v letošním roce.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky čolek, Hajnice, biotop, přírodní památka, motýli, okres Jihlava, louka, Natura 2000, Martin Hyský, Jihlava, hřbitov, Kraj Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.