pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Dolní Cerekev bude hostit setkání odpůrců úložiště. Budou hlavně bránit pitnou vodu

Šestice starostů z Vysočiny plánuje na čtvrtek 25. dubna veřejné jednání, na kterém představí své další kroky související s nesouhlasem ohledně vybudování hlubinného úložiště radioaktivních odpadů v lokalitě Čertův Hrádek.

O zřízení úložiště v této lokalitě vážně uvažuje Správa úložiště radioaktivních odpadů (SÚRAO).

„Tato lokalita se však nachází na evropském rozvodí a je nenahraditelným zdrojem vod, jak pro okolní obce, tak i pro město Jihlava prostřednictvím vodní nádrže Hubenov. Nelze také přehlédnout, že tato lokalita zasahuje také do povodí vodárenského toku Želivka (Švihov), zásobující pitnou vodou nejen Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje,“ uvedl Luboš Kliment, společný zástupce obcí Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohozná.

S ohledem na skutečnost, že nelze předem do budoucna s naprostou jistotou vyloučit možnou přírodní katastrofu nebo nehodu v provozu hlubinného úložiště, tak by kontaminace lokality Čertův Hrádek radioaktivními odpady mohla vést v krátkodobém časovém horizontu ke znehodnocení zdrojů pitné vody nejen pro okolní obce, ale i pro město Jihlava, hlavní město Praha a velkou část Středočeského kraje.

Podpis dohody o spolupráci 

Právě i tohoto se zmíněné obce bojí, proto na společném setkání v kulturním domě v Dolní Cerekvi podepíší dohodu o spolupráci a představí společnou strategii.

„Vody tady na Vysočině máme čím dál tím méně a teď do toho kůrovcová kalamita, ale to není nic proti nápadu navozit nejnebezpečnější radioaktivní odpad do oblasti, která vodou zásobuje dva kraje a ještě Prahu,“ zní společné vyjádření místních nespokojených starostů.

Jak dodal Zdeněk Dvořák, starosta Dolní Cerekve, k rozhořčení místních přispívá i to, že jak SÚRAO, tak Ministerstvo průmyslu a obchodu neoznačilo ochranu vodních zdrojů jako zásadní kritérium pro výběr lokality pro umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.  

Veřejné setkání se uskuteční ve čtvrtek 25. dubna v kulturním domě v Dolní Cerekvi. Začátek je naplánován na 16. hodinu.

Foto www.oenergetice.cz

Štítky úložiště, jádro, odpad, Čertův Hrádek, SÚRAO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.