Skupina křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří bydlí v rekreačním středisku Okrouhlík u Čížova na Jihlavsku, se včera rozrostla z 27 na konečný počet 30 lidí. Osm Iráčanů z jedenačtyřicetičlenné skupiny, která včera odpoledne přiletěla do Prahy, vystoupilo na Okrouhlíku z autobusu krátce před 19. hodinou. Pět lidí, kteří bydleli už několik týdnů na Okrouhlíku, se naopak přidalo k devítičlenné skupině mířící do Smilovic na Frýdecko-Místecku.
Osmičlenná skupina je složena z mladé rodiny se třemi malými dětmi, z nichž nejstaršímu je devět let, a ženy se dvěma dospělými syny. „Jeden ze synů je handicapovaný. Otec z první rodiny pracoval jako řidič kamionu a má mezinárodní řidičský průkaz,“ řekl ČTK Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21.
Uprchlíci budou na Okrouhlíku bydlet do konce března. Zatím se učí česky a seznamují se s okolím. „Jsou rozdělení na skupiny, jedna po ránu uklízí, druhá připravuje jídlo. Potom začne dopolední dvouhodinová výuka češtiny a po obědě stejně dlouhá odpolední část,“ popsala náplň dne Dana Fiedlerová z jihlavského Centra multikulturního vzdělávání, které se o uprchlíky stará.
Češtinu se Iráčané učí po skupinách, kde jsou pohromadě děti od předškolního věku i dospělí. „Jsou schopni pozdravit, pojmenovat základní předměty kolem nich,“ dodala Fiedlerová.
ČTĚTE TAKÉ: První týden uprchlíků na Vysočině: Radost ze sněhu, první česká slova a nabídky zaměstnání
Na programu jsou také takzvané integrační přednášky, kde se uprchlíci podle Fiedlerové dozvědí například to, jaké jsou podmínky zaměstnání v Česku, kolik si člověk může vydělat, jaké jsou společenské normy a další podobné věci.
Dvě skupiny uprchlíků přicestovaly do rekreačního střediska poblíž Jihlavy už v lednu a únoru. Jde o lidi pocházející z Mosulu, který obsadil takzvaný Islámský stát. Křesťané před islamisty uprchli a z táborů v iráckém Irbílu poté odešli do Libanonu.
Starosta Čížova Přemysl Moravec ČTK řekl, že v souvislosti s pobytem iráckých křesťanů ve středisku Okrouhlík nemusela obec řešit žádné mimořádné události. Podle něj celé záležitosti neprospívá tlak médií, který považuje za neúměrně vysoký.
ČTĚTE TAKÉ: Druhá skupina iráckých běženců přijede tento pátek. Také oni budou bydlet na Okrouhlíku
Zbývající Iráčané ze skupiny, která do Česka přibyla včera, budou ubytováni v Brně a v obci Smilovice u Třince. Největší pozornost se zřejmě bude upírat ke Smilovicím, kde plán na dočasný pobyt uprchlíků vyvolal nevoli části obyvatel.
Do Smilovic by v první fázi mělo přicestovat 14 lidí, celkem by jich v tamním středisku Karmel mělo pobývat šest až osm týdnů asi 30. Další přicestují v následujících týdnech.
Na Okrouhlíku by se měli křesťané z Iráku zdržet přibližně do konce března. Pak by se rodiny měly přemístit do pronajatých bytů v Jihlavě. Zhruba od druhého pololetí letošního roku, kdy získají v Česku azyl, se pak budou moci v rámci ČR stěhovat za prací.
Celkem má do ČR přesídlit 37 křesťanských rodin, což představuje 153 lidí. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka. Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů. Fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby. Peníze fond získal výhradně od soukromých dárců.
Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky a další je čekají po příletu do ČR.
ČTĚTE TAKÉ: Jaké jsou příběhy uprchlíků přijíždějících do ČR? Pro nás nepředstavitelné...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.