čtvrtek 23. září 2021 Berta

Muž byl již částečně ztuhlý. Bez naší pomoci by to asi skončilo špatně, říká jeden z oceněných jihlavských policistů

Osobní statečnost a odvahu projevila dvojice policistů, která zachránila život muži, jenž bezvládně ležel na Brtnické ulici v Jihlavě. K tomuto chvályhodnému činu došlo na konci listopadu nedaleko zastávky MHD.

Řeč je o Milanu Kebrle a Radku Pytlíkovi. Oba muži si převzali od ředitele Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Miloše Trojánka skleněnou plaketu. „Krajský policejní ředitel společně s vedoucím územního odboru Jihlava Petrem Petrem oběma policistům poděkoval za projevení osobní statečnosti a  duchapřítomnosti při záchraně mužova života,“ uvedla Dana Čírtková, policejní mluvčí.

Ve čtvrtek 29. listopadu vykonávala dvoučlenná hlídka obvodního oddělení Jihlava běžnou službu. Po třiadvacáté hodině se hlídka vracela směrem od Brtnice do Jihlavy. Při průjezdu po ulici Brtnická si policisté všimli, že na chodníku u zastávky městské hromadné dopravy leží na zemi nějaký člověk.

„Policisté proto zastavili a šli ihned zjistit stav osoby. Jednalo se o muže, který nekomunikoval a byl vzhledem k velmi chladnému počasí, kdy venkovní teploty byly několik stupňů pod nulou, silně podchlazený. Policisté mu okamžitě poskytli nezbytnou pomoc. Ze služebního vozidla přinesli přikrývku a přenesli ho na chráněné místo. Ve stabilizované poloze muže položili na přikrývku,  přivolali zdravotnickou záchrannou službu a kontrolovali jeho životní funkce,“ popisuje Dana Čírtková.  

Náhle ale muž začal upadat do bezvědomí a přestal dýchat. Policisté ihned zahájili jeho resuscitaci. Po chvíli se policistům podařilo muži pomoct a  začal opět dýchat. Policisté ho znovu položili do stabilizované polohy a čekali na příjezd záchranářů. „Následně si ho převzali do péče přivolaní zdravotníci, kteří šedesátiletého muže odvezli do jihlavské nemocnice. Už při prvotním poskytování první pomoci bylo zřejmé, že muž je pod vlivem alkoholu. To nakonec potvrdila i následně provedená dechová zkouška, při které muži naměřili hodnotu 2,66 promile alkoholu,“ pokračuje Dana Čírtková s tím, že oba policisté zasáhli rychle a také profesionálně.

(zleva) Miloš Trojánek, Milan Kebrle, Radek Pytlík a Petr Petr

Muži, který byl bezprostředně ohrožen na životě, poskytli účinnou pomoc, kterou v danou chvíli nezbytně potřeboval. „Venku byl v tu dobu mráz a muž už byl velmi podchlazený a částečně ztuhlý. Bylo to patrné také podle polohy jeho ruky. Navíc na ulici nikde nikdo nebyl, takže kdybychom právě nejeli kolem my a nevšimli si ho, tak by to asi tak dobře nedopadlo,“ popsal situaci jeden z oceněných policistů.

Vysoce profesionální chování a duchapřítomnost obou policistů při záchraně života vyzdvihl krajský policejní ředitel, který uvedl, že oba policisté zaslouží poděkování, a také respekt ostatních kolegů. „Byli jste v pravou chvíli na pravém místě a hlavně jste nebyli lhostejní k tomu, co se děje kolem vás. Dokázali  jste se správně rozhodnout a především jste neváhali a skutečně pomohli,“ doplnil Miloš Trojánek s tím, že takové chování policistů dělá dobré jméno nejen krajskému ředitelství, ale celému  policejnímu sboru.

Třicetiletý Milan Kebrle slouží u Policie České republiky tři roky a jeho kolega, sedmadvacetiletý Radek Pytlík, o rok déle. Oba slouží na obvodním oddělení Jihlava.

Foto Policie ČR

Štítky ocenění, záchrana života, plaketa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.