Přesto, že se bioodpad v Jihlavě díky zodpovědnosti občanů třídí velice úspěšně, setkává se úřad a svozová společnost při jarním úklidu zahrádek a podzimních přípravách na zimu častěji s tím, že v nádobách na bioodpad končí materiál, který není vhodný k odkládání do hnědých nádob.
Do nádob na bioodpad nepatří například plastové pytle, a to ani ty, u kterých se uvádí, že jsou z rozložitelných nebo kompostovatelných materiálů. Paradoxem je, že plastové pytle plné bioodpadu ukládají do nádob zřejmě právě zahrádkáři, kteří nepochybně musí vědět, co se na kompost promění a co ne.
„S rozmyslem ukládejte do kontejnerů také hlínu, shnilé ovoce a velké kusy dřeva. Trocha hlíny z několika truhlíků nebo běžné větve keřů a z prořezávek jistě nevadí. Nicméně kontejner zcela zaplněný hlínou nebo dokonce extrémním množství například starých jablek nemusí vydržet tíhu nákladu a může prasknout. Ohroženo je pak zdraví pracovníků zajišťující vyprázdnění nádoby při vývozu,“ říká Radek Tulis, mluvčí jihlavské radnice.
Problémy způsobuje i odkládání velkých nebo příliš tlustých částí stromů a keřů, které způsobují problémy při výrobě kompostu. Větší části stromů a keřů je možné odevzdávat na sběrných dvorech.
Bioodpad se v Jihlavě s velkým úspěchem sváží už třetí rok, tím se daří odklánět významnou část znovu využitelného odpadu ze skládek, kde by skončil bez dalšího užitku. I díky tomuto kroku se podařilo zlepšit třídění odpadů v Jihlavě a za rok 2016 byla Jihlava nejlépe třídícím městem v České republice.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám