Spory o vypořádání vodohospodářského majetku Jihlavy se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko se táhnou už přes pět let, obě strany kvůli tomu zaměstnávají právníky. Jihlava ze svazku vystoupila s koncem roku 2012, pořád ale na většině svého území nemůže rozhodovat ani o ceně pitné vody. Město teď kvůli sporům rozeslalo dopisy zastupitelům členských obcí svazu, protože podle něj dostávají od svazku zkreslené informace.
Předseda předsednictva svazu a telčský starosta Roman Fabeš (za SNK ED) dnes ČTK k dopisu zastupitelům řekl, že jde o účelově upravený materiál, který má zastrašit členské obce svazu. Podle údajů na webu v něm bylo loni zastoupeno 24 sídel.
Pod čtyřstránkovým dopisem, jehož znění ČTK poskytla jihlavská radnice, je podepsán náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). K němu se připojil starosta městyse Luka nad Jihlavou Viktor Wölfl (za STAN). Uvedl, že městys ze svazku vystoupil v roce 2014, ale své vodovody a kanalizace také ještě sám nespravuje.
Obě samosprávy chtějí kromě majetku také peníze z nájemného za jeho provozování, které vybral svazek. V dopise se Jihlava odvolává na rozhodnutí, která v této záležitosti týkající se stamilionů korun učinily krajský úřad, ministerstvo vnitra či Městský soud v Praze.
„Problémy a závazky svazku se už rozrostly do opravdu obřích rozměrů a mohou mít velmi nešťastný dopad na fungování obcí,“ zdůvodnil Kalina rozeslání dopisu. Zastupitele obcí vyzval k aktivitě vůči vedení jejich svazku.
„Svazek funguje, investuje v členských obcích a ekonomicky je stabilní,“ oponoval dnes Fabeš. Dodal, že podrobnější vyjádření k informacím obsaženým v dopise svazek připravuje.
Dobrovolný svazek měst a obcí Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko vznikl v roce 1993 při privatizaci Jihomoravských vodovodů a kanalizací. Hodnota majetku sdruženého ve svazku podle údajů na jeho webu v roce 2016 činila 2,4 miliardy korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.