Hořeček mnohotvarý český se řadí ke kriticky ohroženým druhům rostlin. Od padesátých let minulého století rapidně klesla jeho početnost v celé České republice. Na Českomoravské vrchovině je známo pouze 11 lokalit, na kterých se od roku 2000 vyskytl. Na některých z nich můžeme právě v tuto dobu vidět jeho krásné fialově zbarvené květy, a to například v okrese Třebíč v přírodní památce Jalovec a na stráni u železniční zastávky v Číchově.
S hořečkem mnohotvarým českým se můžeme setkat na loukách a pastvinách a na narušovaných stanovištích. Jedná se o dvouletou rostlinu, která v prvním roce vytvoří přízemní růžici listů. V druhém roce obvykle v září vykvétá a následně produkuje semena.
V roce 2010 byl zahájen celorepublikový záchranný program hořečku mnohotvarého českého. Na Vysočině bylo vybráno pět prioritních lokalit, na nichž se snaží zlepšit stav populací hořečku účinnými opatřeními, jako jsou seč nebo pastva (ovce, kozy) ve vhodném termínu, narušování drnu a výsev semen do volných plošek, odstranění náletů.
„Záchranný program organizuje Ministerstvo životního prostředí ČR, finančně se na něm podílí také Kraj Vysočina. A jak je vidět, na některých lokalitách se dílo daří,“ sdělil Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí, který si hořečky přijel osobně prohlédnout.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.