V Jihlavě byla ve středu 10. května znovu odhalena pamětní deska připomínající učitele Josefa Chmelu a Jana Pastyříka, kteří za druhé světové války zemřeli v německých koncentračních táborech. Památník se ze základní školy v Křížové ulici ztratil před lety při rekonstrukci. Vloni byl nalezen a po opravě se nyní vrátil na původní místo. V budově, v níž bývala měšťanská škola, oba učitelé působili.
„Myslíme, že oběti lidí, kteří ve válce položili život, je dětem potřeba připomínat,“ řekla ředitelka školy Jana Nováková Hotařová. Historickou hodnotu má i deska z umělého kamene, již navrhl sochař Jaroslav Šlezinger (1911 - 1955), umělec vězněný nacisty i komunisty.
Pamětní deska připomínající zemřelé učitele byla do školy instalovaná první rok po válce, ztratila se v 90. letech. Nalezena byla loni na půdě školy, řekl historik Zdeněk Jaroš, který se o osud desky zajímal. Uvedl, že učitelů v Jihlavě během války zemřelo víc. Oba dnes připomínaní muži byli členy Sokola. „Jako vlastenci se zapojili do protinacistického dění a doplatili na to,“ řekl Jaroš.
Jan Pastyřík se narodil 3. července 1912 ve Zhoři. Zemřel 25. července 1944 v koncentračním táboře Brandenburg, po téměř tříletém věznění. Bylo mu 32 let. Josef Chmela byl starší pouze o sedm let. Pocházel z Písku, kde se narodil 2. června 1905. V Jihlavě aktivně působil i v jednotě Sokol a kvůli této činnosti byl zatčen. Zemřel v Osvětimi 17. března 1942.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.