Ne 23. 8. 2026Sandra
Společnost

FOTO: Uplynulo 48 let od upálení Evžena Plocka. Jihlavská radnice uctila jeho památku

Tisková zpráva1 minuta čtení4. 4. 2017, 14:06
Uplynulo 48 let od upálení Evžena Plocka. Jihlavská radnice uctila jeho památku
Uplynulo 48 let od upálení Evžena Plocka. Jihlavská radnice uctila jeho památku

Náměstci primátora Vratislav Výborný a Radek Popelka dnes na Masarykově náměstí položili květiny k pamětní desce Evžena Plocka. Ten se 4. dubna 1969 zapálil nedaleko od tohoto místa na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a proti normalizaci v režii totalitního komunistického režimu.

Evžen Plocek pak 9. dubna zemřel. Položením květin u pamětní desky v centru města si radnice jeho čin připomíná každoročně.

Po Janu Palachovi a Janu Zajícovi šlo o třetí protest sebeupálením. Na rozdíl od předchozích dvou se však čin Evžena Plocka komunistické cenzuře podařilo před národem téměř utajit, více informací se k veřejnosti dostalo až po pádu komunistického režimu.

Zdroj: Magistrát města Jihlavy

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hrad Kámen se po letech otevírá. Nabídne nové expozice, fresky i svět motocyklůKultura

Hrad Kámen se po letech otevírá. Nabídne nové expozice, fresky i svět motocyklů

Po několikaleté rozsáhlé rekonstrukci se hrad Kámen na Pelhřimovsku znovu otevře veřejnosti. První návštěvníky přivítá už v sobotu 29. srpna, kdy bude vstup zdarma. Kromě obnovených historických prostor čeká návštěvníky nové expozice, moderní zázemí, kavárna, herny pro děti i doprovodný program.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněSpolečnost

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook