<

Aktuálně

POLITICKÁ KORIDA: Které místo v Jihlavě by mohlo být atraktivní pro filmaře? více...

ANKETA: V parkování u Horácké arény radnice problém nevidí, místní mluví o katastrofě více...

Za projevení osobní statečnosti při záchraně života získali dva policisté ocenění

Autoři | Tisková zpráva | Foto Se svolením Policie ČR

Za záchranu lidského života byli oceněni dva policisté z obvodního oddělení v Třebíči. Adam Ujčík a Petra Vetchá převzali od krajského policejního ředitele Miloše Trojánka skleněnou plaketu za odvahu a také kázeňskou odměnu.

Ocenění souvisí se zásahem z 19. ledna, kdy hlídku deset minut před polednem vyslali na železniční Borovinský most v Třebíči. V kolejišti se měl nacházet muž, který tam podle oznámení delší dobu bezradně chodil a nakláněl se přes zábradlí.

Policisté k němu přistupovali pomalu, aby ho nerozrušili. Muž se při jejich příchodu přesunul na druhou stranu mostu, zůstal u zábradlí a v jednu chvíli měl nohu opřenou o spodní část zábradlí. Zpočátku odmítal, aby se hlídka přiblížila, nakonec ale ze vzdálenosti několika metrů začal komunikovat. Mluvil o těžké životní situaci a o tom, že přemýšlí o ukončení života.

Klíčová byla stálá komunikace

Důležitou prací hlídky bylo mimo jiné zajištění stálé komunikace. Postupně se policistům svěřil i s osobními okolnostmi – uvedl, že v dětství přišel o maminku, později i o otce, a poté se potýkal s alkoholem, drogami a depresemi. Na místo mezitím dorazily i další dvě hlídky, které se přibližovaly z opačné strany mostu, aby mohly v případě potřeby okamžitě zasáhnout.

Zlom nastal ve chvíli, kdy policisté muži nabídli, aby s nimi odešel z kolejiště do bezpečnějšího prostoru. Policistka mu podala ruku a muž se začal přibližovat. Oběma policistům se ho následně podařilo bezpečně zajistit. Poté s nimi dobrovolně odešel ke služebnímu vozidlu.

V autě mu policisté zajistili tepelný komfort. Muž byl stále ve špatném psychickém stavu. Ukázal také dopisy na rozloučenou, které měl u sebe. Na místo proto přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která si osmatřicetiletého muže převzala.

„Každý takový příběh, na jehož konci je pomoc člověku, který se ocitl v potížích a kterému dokázali policisté podat pomocnou ruku, mě utvrzuje v tom, že máme v našich řadách policisty, na které můžeme být právem hrdi,“ uvedl Trojánek.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Policie ČR, záchrana života, skleněná plaketa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.