Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Vlk sražený na dálnici D1 na Vysočině pocházel z Karpat, ukázaly analýzy

Vlk, kterého tento měsíc zabilo auto na dálnici D1 na Vysočině, pocházel až z Karpat. Prokázaly to genetické analýzy jeho tkáně. Zvíře tak zřejmě urazilo z místa svého narození několik set kilometrů. Mohlo jít o mladého samce, který hledal nové teritorium, protože zjara jsou dlouhé přesuny vlků nejčastější. Vyplývá to z dnešní společné tiskové zprávy Hnutí Duha, Univerzity Karlovy a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

Nález mrtvého vlka oznámil ochráncům přírody člověk, který zvíře našel na poli u obce Skorkov. Šlo o samce vlka vážícího kolem 40 kilogramů.

„Genetické analýzy ověřily, že zvíře sražené na dálnici D1 je vlk,“ uvedl Pavel Hulva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který výzkum vedl.  To, že vlk pocházel z karpatské populace, vyplynulo z porovnání s databází několika set zvířat z celé střední Evropy.

Vlk byl nalezen poblíž 100. kilometru D1. „Zajímavé je, že velmi blízko inkriminovaného místa se vlk vyskytoval i na jaře roku 2016,“ uvedl ve zprávě ředitel regionálního pracoviště AOPK Václav Hlaváč. Vlka tehdy zachytila fotopast, podle neověřených informací místních lidí rovněž uhynul po srážce s autem. „Podobné údaje naznačují význam Vysočiny pro dálkové přesuny velkých savců,“ uvedl Hlaváč. Doplnil, že na silnicích hynou i rysi, losi, vydry a řada dalších druhů zvířat.

ČTĚTE TAKÉ: Na dálnici D1 na Havlíčkobrodsku srazilo auto minulý týden vlka. Vážil kolem 40 kilogramů 

Miroslav Kutal z Hnutí Duha uvedl, že vlka, který přišel až z Karpat, je velká škoda. „Výskyt vlků na česko-slovenském pomezí je v posledních letech spíše sporadický,“ uvedl. Podle tiskové zprávy kromě dopravy vlky ohrožuje i pytláctví, případně legální lov. Karpatská populace je lovem zatížena víc než celoročně hájená populace z nížin Polska a Německa. Rozptyl vlků z Karpat je proto podle ochránců přírody méně obvyklý.

K rozvoji ekologicky šetrnějších dopravních sítí do Karpat by měl přispět projekt Transgreen, který od letošního ledna probíhá v ČR, Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku a Ukrajině.

Autoři | Foto www.ochranaprirody.cz

Štítky Karpaty, dálnice, Dálnice D1, Kraj Vysočina, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Hnutí DUHA, Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Pavel Hulva, analýza

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vlk sražený na dálnici D1 na Vysočině pocházel z Karpat, ukázaly analýzy | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.