Aktuálně

Lidé míří do Brna na MotoGP, vysočinští policisté nasadí na D1 veškerou techniku více...

Ženu obral o peníze falešný violoncellista. Policie radí, jak se podvodníkům bránit

Autoři | Foto pixabay.com | Zdroj S využitím tiskové zprávy Policie ČR

Podvody, kdy si lidé píší s údajnými americkými vojáky, lékaři na misích, pracovníky ropných plošin, námořníky nebo známými osobnostmi jsou již notoricky známé, přesto se stále najdou lidé, kteří jsou schopni poslat nemalé částky.

Rady policie, jak se bránit před podvodníky:
1. Myslete na to, že komunikace s neznámými lidmi na sociálních sítích je vždy riziková
2. Nejednejte unáhleně, vše si dobře promyslete, nahlížejte na situace také kritickým pohledem
3. Nezveřejňujte o sobě informace, které by pak mohl podvodník použít proti vám
4. Neposílejte bezdůvodně někomu cizímu peníze, obzvláště pokud si je musíte sami půjčit
5. Pokud už peníze pošlete a místo očekávaného výsledku přijdou výmluvy a požadavek na další platbu, nic dalšího už neplaťte

Tento týden přišla na policii žena, která uvěřila, že si píše s oblíbeným zahraničním hudebníkem, kterému poslala sedm set tisíc korun. „Na začátku byl příspěvek zveřejněný na sociální síti, na kterém bylo hudební video švýcarského violoncellisty. Pod příspěvek dala žena pozitivní reakci a to stačilo k tomu, že jí podvodník začal psát. Komunikovala s ním v domnění, že si skutečně píše se slavnou osobností,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Podvodníkovi se podařilo získat důvěru, přesvědčoval ženu o své náklonosti a po čtyřech měsících napsal, že potřebuje sto euro, které mu měly pomoci s propagací. „Žena mu peníze poslala a tím pro ni začalo velmi těžké období trvající téměř dva měsíce. Následovala totiž historka o zaslaném dárkovém balíčku, jako splátky dluhu a projev náklonosti,“ sdělila mluvčí.

Následně se totiž začaly ozývat údajné přepravní společnosti a chtěly další a další peníze za doručení, poplatky, clo rakouské, slovenské a také francouzské. Za poslané peníze ženě chodily certifikáty a podvodník jí ujišťoval, že je vše v pořádku a vyvíjel nátlak, že musí platit, jinak by mohla mít problémy. Dostala také smyšlené sdělení od slovenské policie hrozící trestním řízením.

Žena postupně poslala na různé účty všechny své úspory, peníze si půjčila od známé a také od finanční instituce. „Na konci minulého týdne jí přišla emailem zpráva od slovenské policie, že musí zaplatit kauci dalších třicet tisíc euro, kterou už podvodníkům neposlala,“ řekla Čírtková, jak vše skončilo. Podvodník přitom ženě i nadále psal, že je potřeba platit, balíček nakonec dorazí a všechno dobře dopadne.

Policisté opět varují před podvodníky skrývajícími se za anonymitou internetu. Není možné ověřit, s kým člověk skutečně komunikuje. Na internetu lze snadno vytvořit podvodné fotografie i videa. „Vždycky je důležité hlavně přemýšlet, jestli to, co se právě děje, může být skutečně reálné. Pokud si člověk není sám jistý, pomůže poradit se s někým, kdo má od situace odstup a není tak ovlivněn emocemi,“ poradila Čírtková.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podvod, internet, peníze, rady, policie

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.