Dnes, 09:55
Při zajišťování zdiva zříceniny hradu Pyšolec na Žďársku pomohli návštěvníci a dobrovolníci. Do kopce nosili písek i části lešení. Celkem šlo o tuny materiálu.
O záchranu památky v zalesněném terénu se stará obec Vír, která ji převzala před čtyřmi lety od Lesů ČR. Pokračuje archeologický výzkum. Ve sklepení hradního paláce odborníci objevili i pozůstatek topného zařízení, jímž se vháněl teplý vzduch do palácových prostor. O stavu prací informovala destinační společnost Koruna Vysočiny.
Hradní komplex byl postavený zřejmě na začátku 14. století. „Jeden z hlavních důvodů, proč jsme přebírali Pyšolec, bylo to, že jeho věž byla nebezpečná. Nám se ji povedlo v podstatě zabezpečit,“ vysvětlil vírský starosta Ladislav Stalmach (nestraník). Dokončit zajištění koruny věže má obec v plánu na podzim. Odkrytá už byla například také šest metrů hluboká cisterna na vodu, která je vyhloubená ve skále. Návštěvníci by ale měli být pořád opatrní. „Protože tam vznikla spousta výkopů, je tam lešení,“ varoval Stalmach.
Materiál na opravy se musí ke zřícenině nosit ručně. „Pod hrad jsme naskladnili písek a zapíchli tam ceduli, kde prosíme návštěvníky o pomoc s vynesením nahoru. Zafungovalo to,“ uvedl starosta. Místní sportovci zase dostali nahoru čtyři tuny trubek a podlážek na lešení kolem věže. Mříž na zakrytí cisterny tam dopravila skupina skautů.
Archeologické nálezy z Pyšolce končí v městském muzeu Bystřice nad Pernštejnem. Jsou to keramické nádoby, mince či drobné části brnění. „Výjimečným nálezem je železná vidlička, protože v té době se vidličky běžně nepoužívaly. Nevypadá ale tak, jak jsme dnes zvyklí, má jenom dva hroty,“ popsal ředitel muzea Vladimír Cisár.
K nálezu topného zařízení Miroslav Korbička ze Spolku na ochranu památek Bystřicka uvedl, že to tehdy byla docela výjimečná věc používaná v hradech, které takovému luxusu odpovídaly svým významem. Doplnil, že v plánu je částečná rekonstrukce základů teplovzdušného systému. „Práce na postupném archeologickém výzkumu zříceniny a její záchraně jsou rozhodně na více než jednu generaci,“ sdělil.
Vloni dostal Vír na zajištění zdiva za 1,2 milionu korun od kraje 400 tisíc korun a stejnou částku od ministerstva kultury. Náklady na letošní práce by měly být okolo 300 tisíc korun. U zříceniny budou také osazené informační panely.
Rozsáhlý hrad byl založený na kopci v meandru Svratky. Důvod zániku v 15. století není znám, uvádí památkový katalog. Pyšolec patří mezi tři hradní zříceniny v tomto území. Zříceniny hradů Zubštejn a Aueršperk spravuje město Bystřice nad Pernštejnem.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám