Aktuálně

Cizinec v audi uháněl v noci po dálnici rychlostí 225 km/h. Přišel o řidičák více...

Na Vysočině platí zákaz koupání v Kachličce, Ředkovci, Sedlici a Pilské nádrži

Autoři | Foto Koruna Vysočiny

Hygienici na Vysočině vydali zákaz koupání pro osmihektarový rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku. Zároveň prodloužili zákazy koupání vydané před týdnem pro rybník Ředkovec a nádrže Sedlice a Pilská. Voda v nich je kvůli sinicím pro koupání nebezpečná, hrozí akutní poškození zdraví, uvedla krajská hygienická stanice. Nevhodný ke koupání je rybník Medlov na Žďársku.

Vysoké teploty a nedostatek deště přispívají k množení sinic a přibývání chlorofylu v rybnících a přehradách. Lidé by to podle hygieniků neměli podceňovat. „Toxiny, které sinice produkují, způsobují zdravotní obtíže a mohou vést až k vážnému poškození zdraví. Zvláště obezřetní by měli být citlivé osoby, děti, těhotné ženy, lidé s alergiemi či oslabenou imunitou," uvedl Milan Brychta, ředitel odboru hygieny obecné a komunální.

Kde je voda čistá? 

Naopak čistou vodu mají na Vysočině stále rybníky Velký a Malý Pařezitý na Jihlavsku, zatopený lom v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku a na Žďársku rybníky Sykovec, Koupaliště a Velké Dářko, které je s 200 hektary největším rybníkem Českomoravské vrchoviny. Čistou vodu nabízejí také koupací biotopy v Třešti, Jemnici a Šiklově mlýně a veřejné koupaliště v Rouchovanech na Třebíčsku. Voda je v těchto nádržích vyhřátá na 23 až 25 stupňů Celsia. O něco chladnější je jen v zatopeném lomu.

Vhodná ke koupání je také přehrada Trnávka na Pelhřimovsku, čistší vodu má v lokalitě Petračka než na městské pláži Červené Řečice.

Hygienici na Vysočině začali s kontrolou rybníků. Kvalita vody se hodnotí i vizuálně

Hygienici na Vysočině zahájili kontrolu vody v přírodních koupalištích. Sledovat její čistotu budou jako vloni v 16 rybnících a přehradách. Voda v Sykovci u Tří Studní na Žďársku vypadala v pondělním deštivém dopoledni čistá, po horkém víkendu byla...

O něco nižší kvalitu vody mají přehrada Dalešice na Třebíčsku, Břevnická nádrž u Chotěboře a Domanínský rybník u Bystřice nad Pernštejnem. Po koupání v těchto nádržích by se lidé podle hygieniků měli osprchovat.

VIDEO: Koupaliště Polanka v Třebíči vypadá jinak. Cílem je návrat do devadesátek

Koupaliště Polanka v Třebíči dnes po roční pauze opět otevřelo své brány. Při výrazné rekonstrukci za více než 200 milionů se změnilo k nepoznání, nově bude mít ohřívanou vodu. Nabízí i plážový volejbal nebo minigolf.

V rybníku Kachlička se voda kazila i minulé roky. Téměř u pětihektarového rybníka Ředkovec, stejně jako a u přehrady Sedlice s 38 hektary, platil zákaz koupání rovněž i v minulé sezoně. Pilská nádrž ve Žďáru nad Sázavou, která má rozlohu přes 57 hektarů, měla převážnou část loňského léta vodu vhodnou ke koupání.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, rekreace, zdraví, koupaliště, Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.