Dnes, 12:45
Festival Březfest, který se konal začátkem června na jihlavském sídlišti, stále budí vášně. Pořadatel Michal Zeman ho hodnotil pozitivně, na redakci se však následně obrátil jeden z místních obyvatel, který má opačný názor.
Podle Zemana byl zvuk profesionálně nastavený tak, aby byl dostatečně silný pro areál, a zároveň nerušil obyvatele okolních bytů. Dle informací obyvatel oslovených Jihlavskou Drbnou nebyl s hlukem problém, jiný názor ale měl náměstek primátora Richard Šedivý (ANO). „Jsem rád, že Jihlava ožívá, ta kulturní rozmanitost je hodně důležitá, ale do takového prostoru tento typ festivalu za mě nepatří,“ prohlásil.
Pátek, 20. června 2025, 19:30
Velké emoce v krajském městě Vysočiny budil první ročník festivalu rockové a metalové hudby. Konal se uprostřed největšího jihlavského sídliště, podle kterého byl i pojmenován - Březfest.
Pedagog, ekolog a spisovatel Milan Kameník následně poslal Jihlavské Drbně v kopii dopis adresovaný právě náměstkovi. Poděkoval mu, že byl proti Březfestu a připomněl, že ho vedení hnutí ANO ujistilo, že se podobné akce opakovat nebudou. „Já jsem mluvil s několika mladými maminkami, a ty byly více než pohoršeny. Ze strany takzvaných rockerů to je provokace. Aby se pobavili, ničí randálem obyčejné lidi. A ti se bojí ozvat,“ uvedl Kameník s tím, že na festivallu byly i sanitky, které odvážely opilce.
Osobně hodlá uskutečnit anketu proti pořádání Březfestu na sídlišti, podle něj se může konat i jinde, třeba v Horácké aréně. Jak zmínil, lidí na sídlišti se nikdo předem neptal, jestli s koncertem souhlasí, akce prý byla bezohledná a nedemokratická. „Na sídlišti bydlí tisíce lidí, rockového koncertu se zúčastnily stovky diváků. Ani kdyby jich bylo desetkrát víc, nedává to nikomu právo terorizovat randálem ostatní lidské bytosti,“ vysvětlil následně Jihlavské Drbně Kameník.
Jedním dechem pak navrhl, aby se z Březinek stala rezervace ticha a klidu. S fontánou a brouzdalištěm uprostřed náměstíčka, kde mohou podle něj stát i stromy. „Březinky se jmenují podle našeho velikého básníka Otokara Březiny. Pořádání takovýchto koncertů je urážkou jeho památky,“ uzavřel Kameník a ještě přidal jeden citát Friedricha Nietzscheho: „Čím je člověk inteligentnější, tím hůře snáší hluk.“
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám