V loňském roce skončilo 4,7 tun jedlých olejů a tuků v šedých popelnicích rozmístěných po Jihlavě. Je jich celkem 73, vyváží se jednou za čtrnáct dní a magistrát si nyní posvítil na obsah, který tam lidé vyhazují.
„Podívejte se, tady je nějaká houska, ještě plná přesnídávka a spousta prázdných lahví a plechovek od alkoholu,“ popisuje přímo nad otevřenou nádobou Václav Černý, který nádoby vyváží. Obsah by přitom měly tvořit jen jedlé oelej a tuky. Ty jsou tam také, postupně vyloví tři takové lahve a vhodí je do bílého kontejneru, který má ve stejnobarevní dodávce.
Dvě šedé nádoby, o kterém je řeč, jsou v Polní ulici na sídlišti Na Slunci součástí hnízda a stojí vedle kontejneru na elektroodpad. Samozřejmě tam jsou i černá, modrá a žlutá nádoba. Přesto jsou lidé do šedých popelnic schopni vyhodit všechno. „Běžně z nich vyndáváme i psí exkrementy nebo třeba dětské plínky,“ potvrzuje Václav Černý. „Upřímně mi to hlava moc nebere. Podívejte, hned tady vedle je kontejner na sklo. Proč tyhle prázdné lahve od vodky někdo nevyhodil tam,“ ptá se.
O obahu popelnice, která je ze dvou třetin plná plechovek a skleněných lahví, se přímo na místě přesvědčuje i Žaneta Manová z odboru životního prostředí. „Do šedé nádoby patří pouze použité oleje a tuky z domácností, například fritovací olej nebo olej po smažení a ztužené jedlé tuky,“ upozorňuje důrazně a dodává, že je třeba odpad vhazovat do popelnice v pevně uzavřených plastových lahvích. Skleněné se mohou rozbít a olej pak vyteče do popelnice, střepy mohou navíc pracovníky i přes silné gumové rukavice poranit.
Tuky je důležité třídit, vylité do dřezu totiž působí problémy v kanalizaci. Druhým důvodem pak je, že oleje a tuky jsou využitelným odpadem, který lze recyklovat. Využití nachází při výrobě biopaliv nebo jako zdroj energie pro výrobu elektřiny a tepla.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám