Přibyslav na Havlíčkobrodsku od příštího roku sníží počet vývozů popelnic se směsným odpadem z domácností, aby podpořila jeho třídění. Místo týdně bude svozová firma tento odpad odvážet jednou za dva týdny. Obyvatelé si zároveň mohou požádat o nádoby na tříděný plast a papír, které jim domů zapůjčí město.
Čtyřtisícová Přibyslav zatím nesplňuje požadavek na vytřídění šedesáti procent komunálního odpadu vyplývající z legislativy. „My jsme v současné době tak na 54 až 56 procentech,“ uvedl Jan Prchal z městského odboru výstavby a životního prostředí. Procentuální rozdíl se sice nezdá tak velký, ale každé procento představuje poměrně velké množství odpadu, dodal.
Nádoby na tříděný plast a papír, které budou mít lidé doma, nechá město vyvážet jednou za měsíc. Přibyslav má nízký roční poplatek za odpad vzhledem k tomu, že má vlastní skládku odpadu. Platí se 250 korun na hlavu.
V blízkém Ždírci nad Doubravou s 3100 obyvateli dřív nechávala radnice vyvážet popelnice se směsným komunálním odpadem také každý týden, třetím rokem tam už funguje svoz po 14 dnech. „Obyvatelé, kteří třídí, s tím nemají problém,“ zhodnotil místostarosta František Němec (KDU-ČSL). Podle něj se snížily náklady na vývoz i množství tohoto odpadu. „Při týdenním svozu toho bylo mnohem více,“ vzpomněl.
Radnice se snaží dál motivovat obyvatele k třídění, tento měsíc chce udělat rozbor směsného odpadu v některých popelnicích. Roční poplatek za odpad je v tomto městě 648 korun na obyvatele.
V Třešti na Jihlavsku zatím nechává město vyvážet směsný komunální odpad každý týden. „S tím, že máme každou popelnici očipovanou a platíme svozové firmě jenom počet zvednutých popelnic. Vyzýváme občany, aby přistavovali pouze zaplněné popelnice a nedávali je poloprázdné,“ vysvětlil starosta Vladislav Hynk (KDU-ČSL). Podotkl, že díky tomu propočet nákladů při případném čtrnáctidenním svozu nevychází o tolik výhodněji.
Středa, 27. března 2024, 07:03
Svoz odpadů se modernizuje, stále častější je využívání QR kódů při platbě poplatků. V Třešti pak mají na popelnicích čárové kódy, díky kterým má radnice přehled, jak často se která popelnice vyváží. V Jihlavě podobný systém zavést nechtějí.
„Máme statistiku, protože popelnice máme označené, kolikrát za rok tu kterou popelnici nechali vlastníci vysypat. Těch popelnic, které se vysýpají každý týden, není až tolik,“ zhodnotil starosta. Mnozí lidé vyndávají černou popelnici se směsným odpadem i jednou za tři týdny. V Třešti s téměř šesti tisíci obyvateli je poplatek za odpad 792 korun na hlavu.
Vyvážení komunálního odpadu jednou za 14 dní už funguje v řadě sídel na Vysočině.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám