Aktuálně

Patnáctiletá dívka se ztratila v lese při noční táborové hře, policisté jí našli více...

Nákup klidně o půlnoci. V Horních Dubenkách budou mít bezobslužnou prodejnu více...

FOTO: Jihlavou projíždí kamiony, i když nesmí. Denně padají desítky pokut více...

Trenér Vysočiny před startem sezóny: Týmu věřím, chceme být v horní polovině tabulky více...

DRBNA HISTORIČKA: Horko vyhání Jihlavany k vodě dvě staletí více...

Brankář Jakub Škarek do Finska nepůjde, v NHL podepsal smlouvu se San Jose více...

V CHKO Žďárské vrchy se zlepší stav rašelinišť. Do přírody se tam vracejí vlci, bobři a orli

Autoři | Foto pixabay.com

V chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy letos začnou práce na zlepšení stavu cenných rašelinišť u Velkého Dářka. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) se i v souvislosti s klimatickou změnou věnuje stále víc obnovování vodního režimu, který byl dřív narušený odvodňováním pozemků a regulací toků. Změny se v CHKO projevují i u živočichů a rostlin. Některé druhy jako například modrásek černoskvrnný vymizely, jiné se začaly vracet, mezi nimi vlci, bobři evropští a orli mořští.

Vlci se ve Žďárských vrších znovu objevili téměř po 200 letech. „Což přináší problém především pro chovatele ovcí. Najít způsob soužití s vlkem je pro ochránce přírody novou výzvou," uvedl ředitel regionálního pracoviště AOPK Vysočina Václav Hlaváč. Kromě druhů, které v krajině už dřív byly, se ale v poslední době vyskytují i druhy nepůvodní a často se nekontrolovatelně šíří. K nim patří americký rak signální, jenž přenáší takzvaný račí mor, ze savců třeba jihoamerická nutrie. „Redukovat je nutné i celou řadu nepůvodních invazních druhů rostlin, jako je křídlatka nebo netýkavka žláznatá," dodal Hlaváč.

CHKO Žďárské vrchy s rozlohou 709 kilometrů čtverečních kromě Vysočiny zasahuje do Pardubického kraje. Vyhlášena byla v roce 1970. Na jejím území je 50 maloplošných zvláště chráněných území a čtyři národní přírodní rezervace. Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal má nadmořskou výšku 836 metrů. V CHKO pramení pět řek: Sázava, Svratka, Oslava, Chrudimka a Doubrava.

V souvislosti se změnou klimatu v létě častěji vysychají potoky a rašeliniště, oslabené jehličnaté stromy v lesích pak snadno podléhají škůdcům. Zlepšit vodní režim pomáhá revitalizace dříve upravených vodních toků nebo vytváření tůní a nádrží, uvedl také Hlaváč.

Poklesem hladiny podzemní vody dlouhodobě trpí i dvě národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště a Dářko. Tamním rašeliništím pomůže například přehrazení či zrušení odvodňovacích kanálů a vytvoření nových tůní. Pětiletý projekt na zlepšení jejich stavu, který letos začne, bude stát okolo 12 milionů korun. Peníze na něj dá operační program Životní prostředí.

Návštěvnost chráněné krajinné oblasti podle Hlaváče průběžně roste. Hodně lidí míří zjara na Ransko za bledulemi, vyhledávaným místem je vrch Devět skal. Pokud napadne sníh, jezdí do Žďárských vrchů mnoho běžkařů. Horolezectví musí ochránci regulovat především v jarním období, kdy na skalách hnízdí krkavci nebo výři.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, rezervace, turistika, správa, CHKO, Žďárské vrchy

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.