Aktuálně

Na Jihlavsku dnes poprvé vyjel dopravce ČSAD Autobusy České Budějovice. Jezdí novými autobusy Iveco více...

Další uzavírky v Jihlavě: V létě budou u DKO, na podzim v Romana Havelky a k nemocnici více...

Dukla vyřadila vítěze základní části ze Vsetína a bude hrát finále. I v sedmém zápase se vylučovalo za hrubost více...

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Navštivte jarní Jemnici a odhalte příběhy její historie

PR článek

Věděli jste, že Jemnice je jedno z prvních měst na Moravě? Za hranicemi Vysočiny je známá historickou slavností Barchan, ale nabízí mnohem víc. Využijte dubnové dny k objevování skrytých tajemství městečka na Vysočině a zjistěte, jestli sedm set let starou lípu u kostela sv. Víta opravdu zasadila královna Eliška Přemyslovna.

Trasy tří značených turistických okruhů Jemnicí vám odhalí vše, čím se Jemnice pyšní. Poznáte nejzajímavější památky města a zažijte atmosféru městečka, jehož centrum dodnes obepínají hradby. Všechny trasy začínají u turistického informačního centra, kde získáte podrobnou mapu a další tipy na výlety.

A když vám po objevování vyhládne, dejte si oběd v restauraci U Svatého Víta nedaleko stejnojmenného kostela nebo si jen odpočiňte u kávy v kavárně a bezobalovém obchůdku v jednom nazvaném Opobchod. Pokud dorazíte do Jemnice o letních prázdninách, určitě navštivte zpřístupněný zámek s unikátním 3D modelem historické Jemnice a výstavou starých rádií.

Okruh královny Elišky: dotkněte se historie

Co má královna Eliška společného s Jemnicí? Pověst vypráví, že v roce 1312 se král Jan Lucemburský vydal na válečné tažení a svou manželku Elišku Přemyslovnu svěřil do péče měšťanům v dobře opevněné Jemnici. Zhruba v této době byla zasazena lípa ukrytá za kostelem sv. Víta, pravděpodobně na paměť královny Elišky. Celý příběh si Jemničtí připomínají vždy v červnu slavností Barchan, jednou z nejstarších slavností svého druhu ve střední Evropě.

Vydejte se po stopách nejzajímavějších míst a památek v centru města. Od turistického centra se dejte k zámku a dále do židovské čtvrti, která patří k nejstarším v republice a kde se dochovalo 32 domů. Pokračovat budete kolem bašty a opevnění až k Malé brance. Tou se dostanete na náměstí Svobody. Zdobí ho jemnické muzeum, které aktuálně prochází modernizací a otevřít se má na sezónu 2026, a kostel sv. Stanislava, jehož 63metrová věž svítí daleko do kraje. Z náměstí se přes Husovu ulici vrátíte zpět k informačnímu centru. Bezmála 1,5kilometrovou trasu značí bílá šipka na modrém pozadí.

Okruh sv. Víta: tajemství podzemí a středověký vodovod

Slyšeli jste už někdy o haltýři? Jde o drobnou stavbu vybudovanou nad pramenem nebo potokem. V případě Jemnice do něj přetékala nadbytečná voda z bohatého pramene, kterou pak měšťané odváděli rourami do města, a tak vybudovali středověký vodovod. Důkladně si haltýř prohlédnete cestou po okruhu sv. Víta.

Tento delší, 2,4kilometrový okruh vás přes zámecký park zavede ke kostelu sv. Víta. Známý je díky památkově chráněné lípě a dosud přístupnému podzemí.

Druhá část cesty, kterou značí bílá šipka na červeném pozadí, je společná s ostatními okruhy, a tak uvidíte zbytky opevnění města, Malou branku a projdete náměstím Svobody zpět k informačnímu centru.

Okruh sv. Jakuba: židovský hřbitov a tajemné Podolí

Věděli jste, že v Jemnici se dochoval židovský hřbitov, který už od 14. století stojí na stejném místě a jeho nejstarší dochované náhrobky pochází z konce 17. století? Za II. světové války ho poničili nacisté a některými pomníky byla dokonce vydlážděná jedna z jemnických ulic. Vydejte se okruhem sv. Jakuba a zjistěte víc.

Třetí turistický okruh značený bílou šipkou na zeleném pozadí vás zavede do nejstarší části města – Podolí. Na 2,6kilometrové trase navštívíte židovský hřbitov, kostel sv. Jakuba, projdete část Podolí kolem bývalého špitálu a zvoničky, až se opět napojíte na trasu k Malé brance a zakončíte okruh u informačního centra.

V létě na zámek a kukandu jedinečného 3D modelu Jemnice

Návštěvu Jemnice si stojí zopakovat i o letních prázdninách. To bude zpřístupněný zámek, který prochází postupnou rekonstrukcí. V jeho přízemí se téměř ode zdi ke zdi rozprostírá 3D model historického města Jemnice s předměstím a obec Podolí v podobě před velkým požárem v roce 1832 v měřítku 1:100.

Tvorbě makety předcházela důkladná archivní práce, a také proto ho doplňují informace o tehdejších obyvatelích domů. Autory modelu jsou etnoložka Jana Lochmanová a výtvarník Petr Szyroki. Model byl vytvořený na základě mapy z roku 1824.

Cílem autorů bylo co možná nejvěrněji zachytit podobu města, život v něm a profese jeho obyvatel. A tak při důkladnějším zkoumání objevíte dřevěnou bránu na zabijačku, čerstvě vykopaný hrob, lukostřelecké terče pod hradbami nebo na dvorech hospodářských stavení kadibudky i hromádky hnoje.

Jemnice pokračuje s obnovou zámku, kde je kromě 3D modelu města přístupná expozice starých rádií. V současnosti restaurátoři obnovují takzvaný lovecký salonek. Na většinu renovačních prací zámek teprve čeká, už teď je ale oblíbeným místem návštěvníků stejně jako přilehlý zámecký park. Rozšiřte řady návštěvníků Jemnice i vy a objevte příběhy jednoho z nejstarších měst na Moravě. A když už na Třebíčsku budete, podívejte se také na další výletní tipy destinace Třebíčsko.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Jemnice, slavnost Barchan, zámek Jemnice, destinace Třebíčsko, tipy na výlety, Třebíčsko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.