Na čtyři desítky různých lidí a jejich životních, mnohdy velmi nevyzpytatelných, příběhů zůstanou díky práci žáků a jejich učitelů z vysočinských škol zachovány. Projekt Příběhy našich sousedů od neziskové organizace Post Bellum podporuje od roku 2021 také Kraj Vysočina.
V každém školním roce týmy žáků společně s učiteli zpracovávají příběhy pamětníků ve formě rozhlasových nahrávek a dalších výstupů. „Zapojila se většina krajských gymnázií, ale i havlíčkobrodská obchodní akademie nebo tamní střední zdravotnická škola, které databázi o další příběhy rozšířily v minulém školním roce. Krajská rada aktuálně schválila dar 30 tisíc korun pro humpolecké gymnázium, které se zapojí v prvním pololetí letošního roku,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast školství Pavel Franěk.
Jaké bylo dětství dcery opakovaně vězněného disidenta, ženy, jejíž život ovlivnily všechny přelomové okamžiky dvacátého století, život v nedostatku nebo příběh obnovitelky jihlavských skautských oddílů. Tyto a mnohé další osudy najdete na webu Příběhy našich sousedů.
Mimoškolní aktivita nad rámec běžné výuky dějepisu je u žáků velmi oblíbená, zejména na Gymnáziu Třebíč, kde se podařilo nashromáždit zatím celkem dvanáct pamětí.
„Žáci si prostřednictvím příběhů rozšíří pohled na různé historické události, které obyčejní lidé prožívali různě. Virtuální knihovna Post Bellum se díky jejích úsilí rozrostla také o historické střípky z našeho kraje,“ vyzdvihl náměstek společně s poděkováním učitelům, kteří žákům v projektu pomáhají.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.