Aktuálně

Horácké divadlo v Jihlavě plánuje svou vlastní letní scénu. Bude se tam hrát a koncertovat až pro 200 lidí více...

V Budějovicích začíná ženské mistrovství světa v hokeji. Jednou z hvězd je Denisa Křížová z Vysočiny více...

Lidé nejen v Třešti po celý duben běhají pro malého Janka, který je onkologickým pacientem více...

HLEDÁME PÁNÍČKA XIV: Veselé štěně s neveselou minulostí. Aron potřebuje spoustu lásky a dostatek péče více...

Základní škola Havlíčkova se ani letos nedočká rekonstrukce, vítězná firma před podpisem smlouvy couvla více...

Ve Velké Bíteši bude z pivovaru kulturní centrum, připomene i čarodějnické procesy

Autoři | Foto bitessko.com

Ve Velké Bíteši na Žďársku v těchto dnech začíná rekonstrukce bývalého pivovaru na kulturní centrum. V něm bude knihovna, dílny pro veřejnost, informační centrum, koncertní a výstavní sál i mateřské centrum.

Na projekt za 48,8 milionu korun bez daně z přidané hodnoty slíbilo dát 40 milionů korun ministerstvo kultury. Starostka Markéta Lavická (za KDU-ČSL) řekla, že město už našlo využití také pro pro historické sklepení s bývalou ledárnou. Umístí do něj multimediální expozici, její pracovní název je čas čarodějnic.

Starostka uvedla, že na tyto události z historie Velké Bíteše upozornili historikové. Expozici zpracuje sdružení Studio práce, jehož dílem je například expozice Ohnivý kůň a drak umístěná v historickém sklepení pod Novou radnicí v Brně.

Soudní procesy se ženami z Velké Bíteše a okolí označenými za čarodějnice byly už v 16. století. „Jsou to úplně zapomenuté čarodějnické procesy, na rozdíl od těch ve Velkých Losinách nebo na Šumpersku,“ sdělil Michal Konečný ze sdružení. Chystaná expozice bude vycházet z dochovaných zápisů o výsleších domnělých čarodějnic. Obsahovat bude hrané i animované sekvence. Tvůrci chtějí také ukázat na přesah příčin těchto událostí do současnosti.

Pivovar zavřeli v roce 1942

Budova někdejšího pivovaru se třemi nadzemními podlažími stojí na rohu Masarykova náměstí a Kostelní ulice. Pivovar byl zavřený v roce 1942, pak nějakou dobu sloužil jako sklad starobrněnského pivovaru. V 50. a 60. letech byl přestavěný na bytový dům. Byty byly prázdné od roku 2018.

O rekonstrukci budovy se podle věstníku veřejných zakázek ucházelo šest zájemců, vyhrála firma První KEY - STAV z Frýdku Místku. Zakázku se zavázala provést do začátku letošního října. Cena stavby se ve výběrovém řízení proti původnímu předpokladu snížila o 9,6 milionu korun.

Knihovna by měla být v nových prostorách zprovozněná do konce letoška, uvedla starostka. Na některé práce spojené s rekonstrukcí této velké budovy v centru se ještě město pokouší sehnat další dotace.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky pivovar, správa, kulturní centrum, čarodějné procesy, Velká Bíteš

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.