Není to tak dávno, kdy byli raci nedílnou součástí potoků Vysočiny, mimo jiné představovali zdroj obživy pro místní obyvatelstvo. Nyní jich je mnohem méně a jejich populaci dále ohrožují nepůvodní severoamerické druhy.
Za úbytkem populace raků stálo zavlečení choroby račího moru koncem 19. století. Místo raků říčních se tak na Vysočinu v osmdesátých letech minulého století dostali severoamerické druhy raků jako je rak signální a rak pruhovaný. „Nepůvodní druhy raků jsou vůči račímu moru imunní a dokáží v infikovaných vodách přežívat,“ vysvětlila Marie Bostlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Bohužel se ale časem ukázalo, že jsou přenašeči tohoto patogenu a tak ohrožují zbytek populací původních raků říčních. Kromě toho je také vytlačují přímou agresí a zabíráním vhodných prostor k přežití.
Rozlišit oba druhy lze podle částí těla. „Zatímco rak říční má klepeta hnědá, celkem drsná s červenou spodní stranou, rak signální je má podobná, ale u kloubu prstů má výraznou bílou skvrnu. Raka pruhovaného pak lze dobře rozpoznat podle červených proužků na svrchní straně zadečku,“ popsala Bostlová a požádala veřejnost o kontaktování krajského úřadu nebo Agentury ochrany přírody a krajiny při spatření nepůvodního druhu raka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.