Anorexie se nemocným zažere do mozku, ovládne mysl a stává se jejich součástí. Nutí své hostitele říkat a dělat věci, které by jinak nikdy neřekli a neudělali. Ti se pak za sebe často stydí, ale nemohou si pomoci.
Mentální anorexie dokáže výrazně změnit osobnost nemocných. V šoku z jejich proměny jsou rodiče, partner i kamarádi.
„Anorexie nás totiž často nutí říkat a dělat hnusné věci. Urážet a odhánět od sebe ty, které máme nejvíc rádi. Je to jednoduché. Oni jsou totiž pro anorexii ten největší strašák. Mít kolem sebe ty správné lidi totiž nesmírně pomáhá v léčbě,“ popisuje Markéta Hamerníková, autorka podcastu Stop anorexii.
„Svým chováním často vlastně voláme o pomoc a věřte, že velká část anorektiček o vaši pomoc vážně stojí. Jenže nemoc má nad námi ohromnou moc a nechce, abychom zase zvládli existovat bez ní. My se často uzdravit chceme, ale zároveň se uzdravení velmi bojíme,“ popisuje paradoxní situaci Hamerníková.
Součástí nemoci bývá neustálé obelhávání okolí. Zejména ve schovávání a vyhazování jídla bývají anorektičky velmi kreativní.
„Snídaně končila na dně odpadkového koše přikryta silnou vrstvou odpadků, v nichž by se snad ani bezdomovec nehrabal, tak důsledná jsem dokázala být. Z několika běžných odpadků jsem dokázala vytvořit hnus, který nás mamka rychle vyhnala vyhodit do popelnice, a tak nevědomky zničila důkaz o mé vychytralosti,“ popisuje vlastní zkušenost Michaela Hošková v knížce Věčně věrný nepřítel – anorexie.
Co všechno jsou anorektičky schopné vymyslet, aby se vyhnuly jídlu, uslyšíte v dalším dílu podcastu Stop anorexii – Co nás nutí dělat anorexie. Podcast je dostupný na Spotify, Apple Podcasts, YouTube nebo na www.stopanorexii.cz. Nově ho najdete také na Youradio Talk.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.