Blíží se Vánoce, kouzelný čas, ke kterému neodmyslitelně patří mimo jiné i televizní pohádky. Hned několik z těch neznámějších se natáčelo na Vysočině. Filmaři se oblíbili zejména romantickou Telč a hrady napříč krajem.
Vysočina Film Office ve svém přehledu uvádí, že romantická Telč poskytla už v roce 1952 kulisy pohádce všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. O jedenáct let později se ve města natáčela komedie Až přijde kocour.
K filmové klasice patří i příběh o Šípkové Růžence. Film Jak se budí princezně se natáčel na hradě Roštejn i v Telči, zříceninu hradu Orlík nad Humpolcem obývala závistivá teta Melánie. V Telči vznikl i film Kouzelný měšec.
Novodobou pohádkou jsou pak oba díly Z pekla štěstí. V televizi mohou lidé vidět telčský zámek nebo nedaleký hrad Roštejn. Ze stejné doby, tedy konce devadesátých let, ovšem z opačného kraje Jihlavska, je částečně snímek Lotrando a Zubejda. Natáčelo se v Polné, konkrétně ve třídě z roku 1866.
Ještě novější pohádkou pak je Čertí Brko z roku 2018, jejíž děj se odehrává na hradě v Ledči nad Sázavou. Na stejném místě vznikaly i snímky Anděl Páně 2, Micimutr či Šťastný smolař. Hrad Lipnice nad Sázavou pro změnu posloužil při natáčení pohádek Čert ví proč nebo Ať žijí rytíři! Na dalším hradě, Roštejně, se odehrává film Pravý rytíř.
Jak informuje Vysočina Film Office, pohádka se natáčela i ve Žďárských vrších, čtvrt roku se nedaleko Sněžného, ale třeba i na Buchtově kopci, natáčela v roce 1955 pohádka Obušku z pytle ven.
Sobota, 22. června 2024, 08:03
Jihlavou v týdnu prošli lidé z filmové branže, jejichž cesta měla zřejmý cíl – prohlédnout si místa, kde by se dalo natáčet. Na programu byla Vysoká škola polytechnická, Silo, Modeta a Střední uměleckoprůmyslová škola Helenín.
Je přitom možné, že další pohádky na Vysočině vzniknou. O červnovou Location Tour po zajímavých místech pro natáčení byl mezi lidmi z filmové branže velký zájem. Prošli si Vysokou spolu polytechnickou Jihlava, silo vedle městského nádraží, továrnu Modety, ale třeba také žďárskou synagogu nebo Hotel Medlov.
„Producenti mi píší požadavky, že třeba chtějí starou továrnu na Vysočině a já pak hledám, oslovuji jednotlivé lokace. Chodí dotazy na hrady, zámky, teď chtěla jedna produkce romantické město, to jsem samozřejmě doporučila Telč,“ usmála se při červnové akci Eliška Rodová z Vysočina Film Office.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.