Aktuálně

Stonařov nepočítá s využíváním bývalé tělocvičny, která se stala památkou

Autoři | Foto Stonařov/facebook

Stonařov nepočítá s využíváním bývalé tělocvičny, kterou stát prohlásil za kulturní památku. Dřevěný objekt byl postaven za druhé světové války jako ubikace Hitlerjugend Landdienst, tedy pro německé chlapce, kteří v nacistické mládežnické organizaci měli pomáhat při zemědělských pracích. Na tělocvičnu byl upravený v roce 1948.

Budova je městyse, který má zhruba tisíc obyvatel. Památkově chráněná je od 1. listopadu, ačkoliv s tím městys nesouhlasil. Předpokládal její zbourání. O tom, jaký zvolí postup nyní, se budou zastupitelé domlouvat. „Zatím stále diskutujeme, co bude pro obec efektivnější a méně nákladné. Samozřejmě nás čeká jednání s právníky a vlastníky pozemků,“ řekl starosta Ivan Šulc (nestraník). Pozemky pod bývalou tělocvičnou jsou podle webu městyse soukromé.

Starosta uvedl, že už v roce 2000 byla tato budova územním plánem určená k demolici, což bylo potvrzené i novým územním plánem z roku 2019. Počítalo se tam se stavbou rodinných domů. Podotkl, že do tvorby a schvalování územního plánu mohou vstupovat i památkáři. „Nebyl vznesen požadavek na ochranu objektu, nebyl vznesen odpor proti plánované demolici,“ vyjmenoval.

Zachovaná v autentickém stavu

V dřívějším vyjádření, které poslal městys v řízení Národnímu památkovému ústavu (NPÚ), upozorňoval mimo jiné na špatný technický stav bývalé tělocvičny. Přestala být fakticky využívaná v roce 2020, kdy ve Stonařově postavili novou sportovní halu.

Podnět k památkové ochraně dřevěné budovy školní tělocvičny podle NPÚ podala fyzická osoba, řízení začalo před třemi roky. O prohlášení tělocvičny za kulturní památku rozhodlo ministerstvo kultury loni v srpnu. „Obec se však odvolala a byl podán rozklad,“ popsala mluvčí telčského pracoviště NPÚ Ilona Ampapová k tomu, proč je tělocvična památkově chráněná až od letošního listopadu.

Vysočina má tři nové památky. Selskou usedlost, básnický zámek i pozůstatek panské obory

Venkovská usedlost v Borovnic, stavby u petrkovského zámečku a pozůstatek obory u hradu Roštejn jsou novými památkami v Kraji Vysočina. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ilona Ampapová....

Podle památkářů je tělocvična ve své podstatě raritou. „Dochovala se jako jedna z mála těchto staveb, které se dříve na území německého jazykového ostrova vyskytovaly. Navzdory úpravám vnitřní dispozice zůstala z velké části zachována v autentickém stavu,“ vysvětlili. Ampapová doplnila, že vlastníkovi mohou památkáři poskytnout součinnost pro další záchranné kroky, například pomoc pro získání dotace.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky památky, NPÚ, tělocvična, Stonařov

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.