Moravské Budějovice na Třebíčsku zavedou participativní rozpočet, ve kterém o drobných zlepšeních ve městě rozhodují obyvatelé. Do prvního ročníku vyčlení 500 tisíc korun, řekl starosta asi sedmitisícového města Martin Ferdan (Budějováci s podporou Starostů).
Participativní rozpočet ve městě nazvali Tvoříme Moravské Budějovice. „Snažíme se dát občanům města možnost k tomu, aby se zapojili svými hlasy do řízení města a měli sami možnost rozhodovat o tom, co je pro nás důležité, jak to z jejich strany vnímají,“ řekl Martin Ferdan. Očekává, že návrhy budou například o tom, kde doplnit osvětlení nebo odpočinkové místo, jak upravit veřejné prostranství, dětské hřiště nebo sportoviště.
Podané návrhy by měl nejprve posoudit úřad, aby bylo zřejmé, že jsou to návrhy proveditelné. Následně o nich bude hlasovat veřejnost, lidé starší 18 let. Vítězný návrh pak chce radnice uskutečnit do 18 měsíců. Výběr zřejmě skončí ve druhé polovině příštího roku.
Úterý, 29. října 2024, 15:15
Třebíč zadala dvě zakázky na projekty z participativního rozpočtu za více než milion korun. V Jemnici nebo v Pelhřimově lidé o návrzích na zlepšení života ve městě teprve hlasují. Vyplývá to z vyjádření zástupců měst a z informací na městských...
Moravské Budějovice se inspirovaly ve městech v okolí, která už stejnou možnost svým obyvatelům dávají. Na Třebíčsku má participativní rozpočet třeba Jemnice, Náměšť nad Oslavou nebo Třebíč.
Letos poprvé vybírali návrhy z participativního rozpočtu, ve kterém bylo 1,5 milionu korun, obyvatelé Humpolce na Pelhřimovsku. Pelhřimov hlasování zavedl loni. Do prvního ročníku vyčlenil 500 tisíc korun. I proto, že o něj lidé měli zájem, zvýšil v druhém ročníku částku na 750 tisíc korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.