Aktuálně

Na Jihlavsku dnes poprvé vyjel dopravce ČSAD Autobusy České Budějovice. Jezdí novými autobusy Iveco více...

Další uzavírky v Jihlavě: V létě budou u DKO, na podzim v Romana Havelky a k nemocnici více...

Dukla vyřadila vítěze základní části ze Vsetína a bude hrát finále. I v sedmém zápase se vylučovalo za hrubost více...

Kamenice nad Lipou změní systém svozu odpadu, lidé ho budou třídit doma

Autoři | Foto Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku od ledna změní systém vyvážení odpadů. Lidé je budou moci třídit doma do nádob, které dostali. Sníží se ale četnost vyvážení. Cílem je snížení objemu komunálního odpadu, jehož ukládání na skládky podraží a časem nebude možné vůbec. Novinářům to řekl starosta asi čtyřtisícového města Tomáš Tesař (nezávislý). Ve městě se ročně vyprodukuje 860 tun odpadu.

"Po nějaké době plánování jsme se uchýlili ke čtrnáctidennímu svozu směsného odpadu. Separaci jsme tak už samozřejmě měli. Ale byli jsme jedno z posledních měst, které mělo svoz směsného odpadu jednou za týden. Je to hlavně kvůli tomu, abychom snížili ten směsný komunál a aby se nenavyšovaly náklady pro město," řekl Tesař.

Ročně město platí asi 2,5 milionu korun. Poplatek občanů je 900 korun za rok. Zvyšovat se zřejmě nebude ani příští rok. Musí to ale ještě projednat zastupitelstvo. "Je to samozřejmě o politickém rozhodnutí. Už teď děláme pro lidi změnu. Pro některé je to špatně, protože to vnímají tak, že by se měl odpad odvážet každý týden. Snažíme se vysvětlovat, že ta změna musí přijít. Náklady se budou zvyšovat a od roku 2030 to už takhle vůbec nebude moct fungovat," řekl Tesař.

Nový systém door-to-door, tedy od dveří ke dveřím, spočívá v přidělení odpadových nádob přímo k domům. Nádoby pro obyvatele i větší kontejnery radnice pořídila díky dotaci. Celkové náklady byly podle Tesaře přes sedm milionů korun, z toho přes dva miliony platilo město z vlastního rozpočtu.

Nádoby musejí být označené kódem a mimo dny, kdy se vyváží, nesmějí být na ulici. O termínu svozu by se měli lidé dozvědět z aplikace, kterou chce radnice v prosinci zprovoznit.

Od ledna budou lidé ve městě a sedmi místních částech třídit doma papír, plast a biologický odpad. Nádob město pořídilo přes 800. Vydávat je lidem začalo 18. listopadu. Zájemci si je rozebrali do deseti dní. "Zájem byl enormní. To předurčuje to, že se třídit bude," řekl Tesař. Jak výrazně by ale podíl směsného odpadu mohl klesnout, zatím nelze odhadnout. Pokud budou mít i další rodiny o nádoby na tříděný odpad zájem, bude radnice jejich pořízení řešit na přelomu roku.

Se systémem door-to-door už mají na Pelhřimovsku zkušenosti členové Dobrovolného svazku obcí Sompo. Zavedený je tři roky. Podle předsedy spolku a černovického starosty Jana Brožka tvořil v roce 2020 směsný odpad 85 procent odpadů, loni to bylo 69 procent. "Víme, že nám to funguje dobře, ale chceme systém ještě rozšířit a nakoupit další nádoby. Spoustu obcí má požádáno o kompostéry, protože bioodpad, který se objevuje v komunálním odpadu, je jeden z největších problémů," řekl Brožek. Ve svazku je 117 obcí, ve kterých žije přes 54 tisíc obyvatel.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, odpady, Kamenice nad Lipou

Komentáře

Ctirad Přikryl

Jakpak čtrnáct dnů skladují třeba bioodpady v „činžácích“, respektive bytových domech ... ? ... Nejen zde, už by zřejmě měl konat i kompetentní „orgán Hygieny“...

Sobota, 30. listopadu 2024, 16:37Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.